Eesti välisinvestorite lood said raamatuks

Seljad koos ja käed rinnal vaheliti poseerivad Ericsson Eesti tippjuhid Veiko Sepp ja Seth Lackman müüdimurdjatena EASi värskelt trükist tulnud raamatus, mis käsitleb 15 välisfirma edulugu Eestis.

Sealsamas ütleb Rakveres mööblit tootva firma Bellus juht Rolf Relander, et valutab südant pigem Rootsi ja Soome kui Eesti tuleviku pärast.

„Eestit vaadates tekib küsimus, miks üldse midagi Skandinaavias toota,“ nendib mees, kelle äri – nagu raamatust selgub – sai algkapitali poisina järjekindlalt kõrvale pandud taskurahast ,15 Soome marka nädalas. Täna valmistab ja müüb ligi kümme aastat Eestis tegutsenud firma 10 000 diivanit kuus. 

„Siin raamatus on edulood, kuid mitte moosilood, mis kõlbavad lugeda ka nõudlikumale publikule, kes igapäevaselt Wall Street Journalit või Bloombergi loeb,“ ütles raamatu esitlusel selle koostaja ja peamine autor Scott Diel.

Väljaande eesmärk on tutvustada Eestit uutele investoritele juba edu saavutanud ärimeeste sõnade ning kogemuse kaudu, ütles EASi poolt projekti vedanud Ele Merike Pärtel.

Heas inglise keeles saavad vastuse investorite võimalikud küsimused Eesti maksusüsteemi, tööjõu omaduste ja tajutud korruptsioonitaseme kohta, jutu sees märgitakse ära nii eestlaste tehnoloogialembus kui terendav euro. Lisaks värvikaid kilde Eestis tegutsevate investorite eraelust – pankur Joakim Heleniuse aristokraatsetest esivanematest või puidufirma Jeld-Wen jõukast, kuid avalikkuse eest varju hoidvast omanikeperest Ameerikas.

Scott Diel möönab, et kirjutanuks ta raamatu kolm aastat tagasi, oleks nii mõnigi intervjueeritud välisfirma ilmselt teist juttu rääkinud. Bellus näiteks otsis toona võimalust tootmine Ukrainasse või Valgevenesse viia, sest buumiaegses Eestis oli tööjõu leidmine juba jantlik. Praegu tunnistab Rolf Relander, et lähemad viis aastat pole põhjust kolimiseks ringi vaadata.

Intervjuud on tehtud läinud aasta sügisest selle aasta jaanuarini.

Välisinvestorid kiidavad Eesti maksupoliitikat, e-riiki ja asjaajamise läbipaistvust, salgamata samas ka raskusi ja probleeme. ABB Eesti juht Bo Henriksson tunnistab, et teeb lobitööd erisoodustusmaksu muutmiseks ja kutsehariduse arendamiseks. ABB, Cargotec, Stoneridge Electronics ja Wendre on vajalikku oskustööjõudu ise koolitanud või - nagu Cargotec – insenerid Peterburist kutsunud. Ei puudu ka peatükk äri võimalikkusest Venemaaga.

Swedbanki juht Priit Perens nimetab raamatus Eestit allhankijate paradiisiks. „Võime olla pandlik, toota kiiresti väikeseid partiisid ja tarnida need kiiresti Euroopasse, võib tõesti olla Eesti trumpkaart,“ ütleb Perens. Et Eesti on võimeline enamaks, räägib lugu neljast mehest ühes ruumis ja Skype'i sünnist.


 

Osale arutelus

  • Sirje Rank

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara