Särtsaka naisjuhi värvifirma naudib kasumi kasvu

Ta suutis enda ettevõtte kasumit mullu 15% suurendada. Koondamistest ega palgalangetamistest ei ole tema firma töötajad midagi kuulnud. Tõenäoliselt on ta Eesti üks paremini tasustatud naistippjuhte.

Keda pakute? Saage tuttavaks, ES Sadolini peadirektor Piret Minn (49). Tema mullune aastasissetulek ületas 2 miljonit krooni. ES Sadolini käive vähenes küll tunamullusega võrreldes veerandi võrra, kuid kasum kasvas seevastu 73,4 miljonilt 84,6 miljonile kroonile. Dividende maksti omanikele 73 miljonit krooni.

Minn on üllatunud ja pisut kohmetugi, et temast lehelugu tahetakse kirjutada. "Millega ma küll selle tähelepanu ära olen teeninud!? Mu CV on umbes nii pikk (näitab sõrmedega paarisentimeetrist vahemikku - toim)," naeratab Minn.

Naudib võrrandite lahendamist

Iga päev Raplast autoga Tallinna tööle vurav Minn on Pinotexiga töötanud 1984. aastast. Alustas ta Rapla tehases laborijuhatajana, seejärel töötas tootmisdirektorina. "Alles 2008. aastal pärast seda, kui meie kauaaegne juht Rein Reile otsustas pensionile minna, pakuti mulle peadirektori kohta," meenutab Minn.

Sellele, miks naine keemiatööstusse sattus, on lihtne vastus varnast võtta.

"Lõpetasin 1984. aastal toonases Tallinna Polütehnilises Instituudis keemiatehnoloogia eriala. Väga asjakohane haridus ka praegu," meenutab Minn.

Pedagoogi lapsena ei olnud tal eriala valides isegi mõttes õpetajaks õppima minekut.

"Loodus- ja reaalained sobisid mulle hästi. Teate, terve elu käib ju loodusseaduste järgi. Iga päev, kogu elu jooksul peame nii tööl kui kodus võrrandeid lahendama. See on mulle siiani põnev," räägib Minn säravail silmil.

Ta ütleb, et eks praeguses raskes majandusolukorras peab samamoodi terve talupojamõistusega ümbritsevat silmas pidama ja otsuseid tegema.

"Meie otsustasime, et 2009. aastal me mingeid suuri muudatusi ettevõttes ei tee. Ei laiene, ei rabele uute turgude nimel, ei tõsta palku ega koonda töötajaid. Käitusime samamoodi nagu vesi looduses, kui ainel on vaja end võimalikult märkamatuks teha. Mis siis juhtub? Vesi tõmbub tilgaks. Aine tekitab endale kaitsva kookoni ümber. Meie hoidsime mullu samuti madalat profiili," kirjeldab Minn värvi- ja lakitootja edu alust.

Ta on õnnelik ka selle üle, et ES Sadolini partnerid ei ole pankrotistunud. "Meie põhiturud on Baltimaad, Ukraina, Venemaa ja Põhjamaad. Sinna teeme ka allhanke korras tööd. Senini on kõik väga hästi toiminud," on Minn rõõmus.

Minn: raha pärast ma siin neid kõiki asju ei küll tee

Selleks aastaks ta ettevõtte töötajatele palgatõusu ei luba, kuid rõhutab, et aastaid on firma tõstnud palka igal aastal 5-10%. "Sellist palgarallit nagu siin paljud teised ettevõtted ja avalik sektor tegi, kus palgad kerkisid buumiajal 20-30 ja rohkem protsenti, ei ole meil kunagi olnud. See ei ole lihtsalt võimalik," mõtiskleb Minn.

Ta ise kuigivõrd sageli palganumbri peale ei mõtle. Minn ei ole arutlenud ka selle üle, et on tõenäoliselt Eesti naistippjuhtide palgaedetabeli esikolmikus. "Ei tea… Võin, käsi südamel, öelda, et raha pärast ma siin neid kõiki asju küll ei tee," lisab naine muiates.

Iga päev tarnete, tootmise ja ostu-müüginumbritega kokku puutuval Minnil on aga üks salaharrastus. "Mulle meeldib iluuisutamine. Ja mitte ainult ei meeldi, vaid käin ka ise iluuisutamise treeningutel. Ja teate, miks see mulle meeldib? See on ju puhas füüsika! Kui käed laiali ajada, hoog raugeb. Kui käed võimalikult keha vastu suruda, siis kiirus kasvab meeletult. Aga kukkuda on valus," lisab Minn muheldes.

Sadolin rõõmustab Rapla valda

Rapla vallavanem Alar Mutli ütles, et ES Sadolin on vallas juba aastaid tegutsenud ja on tähtis kohalik maksumaksja.

"Nad annavad umbes 100 inimesele tööd. Meil on vallas kokku 4400 maksumaksjat, seega on Sadolin ka vallale tähtis maksumaksja. Kas Piret Minn on ka eraisikuna valla kõige suurem maksumaksja, ei julge öelda, aga tõenäoliselt üks suuremaid kindlasti," räägib Mutli.

Vallavanem arvas, et Minni Rapla "kodakondsus" võis kaasa aidata tema nõusolekule toetada Sadolini nimel kümne aasta jooksul Rapla spordihoone ülalpidamist igal aastal 50 000 euroga.

"Näib, et ta elab tõepoolest Rapla tegemistele kaasa," rõõmustab Mutli.

ASi Rapla Plast juhataja Erlend Tammenurm möönis, et ES Sadolin on Rapla valla jaoks tähelepanuväärselt oluline ettevõte.

"Rapla jaoks on Sadolin olnud teerajaja rahvusvahelise suhtlemise alal. Algusest peale on firma olnud valla uhkus. Ettevõte on pidevalt arenenud ja kaasajastanud tootmiskeskkonda," kiidab Tammenurm.

Plastitehase juht iseloomustab põlist raplalast Piret Minni äärmiselt eesmärgikindla inimesena.

"Ta on end üles töötanud laborandist tippjuhiks. Juba see näitab üht-teist. Rapla elu läheb talle hoolimata igapäevasest Tallinnas töölkäimisest jätkuvalt korda. Kui meil olid noorte ettevõtjate koolitused, osales ta neil ning jagas algajatele kogemusi," toob Tammenurm näite.

Kommentaar

Rein Reile, ASi ES Sadolini nõukogu liige, ettevõtte peadirektor 1994-2008

Töötasin enne Sadolini Tallinna Tehnikaülikoolis dotsendina ja Piret oli minu õpilane. Mulle jäi ta juba ülikooliajal silma väga tubli ja hea lõpetajana. Hästi hakkaja ja põhimõttekindel inimene.

Kui ma otsustasin 2008. aastal ametist lahkuda ja pensionile minna, soovitasin Piretit ettevõtte omanikele uueks peadirektoriks. Omanikud kinnitasid ühehäälselt Minni Sadolini uueks juhiks. Piretit iseloomustati juba varem nn high potential töötajana, mistõttu minu mõttes mõlkus ta uue juhina kogu aeg.

mis on mis

AS ES Sadolin
Kuulub maailma suurimale värvitootmiskontsernile Akzo Nobel ning selle Rapla tehases käib 2005. aastast kogu Akzo Nobeli puidukaitse- ja puiduimmutusvahendite arendustegevus.
2009 käive 643,2 miljonit krooni, 2008 käive 845,5 miljonit krooni. 2009 kasum 84,6 miljonit krooni, 2008 kasum 73,4 miljonit krooni
2009 maksti dividende 73 mln kr, 2008 maksti dividende 115 mln kr.
2009 litsentsitasu 12,7 miljonit krooni. 2008 litsentsitasu 16,7 miljonit krooni
2009 töötajaid 169, 2008 töötajaid 177.
Allikas: ES Sadolini 2009. aasta aruanne

Osale arutelus

  • Kadri Paas

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara