Suri tippdisainer Alexander McQueen

Tuntud moedisainer Alexander McQueen leiti eile enda Londoni kodust surnuna.

McQueeni lähedased kinnitasid, et tegu oli enesetapuga, kirjutas The Wall Street Journal.

Umbes nädal aega tagasi suri mehe ema ja neljapäeval oleksid pidanud toimuma matused. Lähedaste sõnul võis just see disaineri viia vabasurma, sest mees oli olnud emaga väga lähedane.

Provokatiivne disainer suri oma korteris Londoni uhkes Mayfairi rajoonis, teatas McQueeni ettevõte, ðokeerides sellega moemaailma, kes on kogunemas New Yorki algavale hooaja rahvusvahelistele moeðõudele. Mehe brändi McQ esitlus oleks pidanud toimuma eile, kuid üritus jäeti ära.

“Me oleme muserdatud ning jagame leina Lee perekonnaga,” teatas McQ brändi emafirma Gucci Group oma teadaandes, viidates disaineri eesnimele. McQueen hakkas kasutama oma keskmist nime Alexander siis, kui 1990ndatel moetööstusesse tuli.

McQueeni surm paneb Gucci Groupi küsimuse ette, kuidas juhtida edasi moemaja, mis oli tihedalt seotud oma asutaja nimega. Pärast seda kui Gucci ostis 2000. aastal 51% brändist, on McQueen rabelenud, et raha teha, kuid äri oli kasumis ainult 2007. aastal. Tegu on väga väikese brändiga võrreldes grupi lipulaeva Gucci nimega.

Samas oli tänu McQueeni tunnustatusele moemaailmas tema ettevõte väike juveel Gucci Groupis, mis on osa prantsuse grupist PPR SA. Gucci teiste omanduste hulka kuuluvad veel moemajad  Yves Saint Laurent, Balenciaga ja Stella McCartney. Gucci  ei ole kommenteerinud McQueeni moemaja tulevikku.

40aastane briti disainer McQueen oli tõeline meister gootikas ja teatraalsuses, kuid kes tihti ka kurtis piirangute üle, mida seati tema loomingule, kuna ta leidis end aina rohkem olevat surve all teha tooteid, mis ka müüksid.

McQueen oli viimasel ajal tuntud oma dramaatiliste disainide poolest nagu kleidid roomajatest ja kabja-taolised kingad. Lisaks oli McQueen paljude kuulsuste lemmik.

Disaineri päritolu oli kauge sellest miljööst, kus ta staarina

oli. McQueen sündis 1969. aastal Londonis, ta oli pere kuuest lapsest noorim. McQueeni isa oli taksojuht. McQueen jättis kooli pooleli 16aastaselt, et teha praktikat stiilses Saville Row’s, kus ta õppis klassikalist inglise rätsepakunsti.

McQueeni julge loomingulisus tuli esile Londoni prestiiþes moekoolis Central St. Martins. 1994. aastal ostis kogu ta lõputööna tehtud Rappija Jacki stiilis kollektsiooni Inglise moeikoon Isabella Blow – see oli silmapaistev saavutus noorele moekooli lõpetajale.

Segades oma õmblemisosakust pöörase tundlikkusega, sai McQueen nimeks Briti moe huligaan ja ta osutus tõeliseks sensatsiooniks. Saks Fifth Avenue oli üks esimesi jaemüüjaid, kes pani mehe tooted müüki.

27aastaselt määrati McQueen Prantsuse moemaja Givenchy disaineriks. Samal aastal võitis McQueen Briti aasta disaineri auhinna, tunnustus, mida õnnestus tal saada veel kolmel korral.

Kuid McQueeni toores, tume esteetika ei istunud hästi Givenchy omanikule, luksuskaupade konglomeraadile LVMH Mo?t Hennessy Louis Vuittonile. Intervjuus Vogue'ile nimetas McQueen oma esimest kollektsiooni moemajas rämpsuks.  LVMH esindaja seda ei kommenteerinud.

Disainer soovis oma vabadust tagasi. Ta leidis selleks viisi, kui müüs enamusosaluse oma brändist LVMH rivaalile Gucci Groupile.  Gucci rahastas McQueeni kõige julgemaid visioone. Kuid enamikku loomingust, mida McQueen lavalaudadele disainis, oli siiski keeruline maha müüa.

Sügisel CNNile antud intervjuus ütles mees, et traditsioonilised moeðõud on muutumas. Tema viimasele moeðõule oli kutsutud 1000 inimest ning üritust plaaniti kanda üle ka internetis.

"Olen teinud moeetendusi üle 15 aasta, kokku olen neid korraldanud umbes 60. Isegi mina tüdinen samast kontseptsioonist. Asjad peavad muutuma," rääkis McQueen oktoobris. 

Osale arutelus

  • Silvia Kruusmaa

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara