Venezuela riigistab kütusemüügi

President Hugo Chavez teatas kütuse
hulgimüügi peatsest riigistamisest, eraomanike bensiinijaamad jäävad neile
siiski veel alles.

Sel nädalal peaks Chavezi toetajate enamusega parlament lõplikult kinnitama kütuse hulgituru allutamise riigifirmale Petróleos de Venezuela, kirjutas Associated Press. Hulgimüüjad, kelle hulgas on British Petroleumi, Exxon Mobili ja Chevroni tütarfirmad, olid lootnud mõjutada valitsust mitte nende äri täielikult üle võtma.

Chavez lubas erafirmadel säilitada vaid vähemusosaluse, süüdistades neid oma eilses esinemises Venezuela arvel rikastumises: “See oli vana skeem, mille kaudu mõne sektori eraettevõtted haarasid rahvuslikku rikkust ilma selleks tilkagi higi panustamata. Seda nad siis kaitsevadki.” Uus seadus annab omanikele 60 päeva aega läbi rääkida oma äri müügi üle riigile, vastasel korral võetakse see lihtsalt ära. Riigifirmale tuleb loovutada nii mahutid ja kütusepumbad kui ärinimed.

Chavez ei ole kordagi lubanud riigis bensiini jaehinda tõsta, see on 0,12 dollarit/gallon (0,34 krooni/ liiter) ehk maailma madalaim.

Üks vähestest presidendi vastastest parlamendis Luis Tascón märkis, et riigistamine võib mõneks ajaks tuua kaasa häireid bensiiniga varustamises, sest riigifirma ei ole kogu sektori ülevõtmiseks valmis. Petróleos de Venezuela kontrollib praegu 49% kohalikust kütuse hulgimüügist.

Varem on Ch?vez natsionaliseerinud riigi suuremad telefoni-, elektri-, terase- ja tsemendiettevõtted ning võtnud kontrollosaluse neljas suuremas naftatootmisprojektis. Kompensatsiooni osas on peetud läbirääkimisi, nende tulemusteta lõppemise korral on hinna määranud riik.

Osale arutelus

  • Tiit Elner

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara