Tallinna Vesi lõi käed Maardu veefirmaga. Intervjuu Tallinna Vesi juhiga.

Tallinna Vesi ja Maardu Vesi sõlmisid eile
lepingu ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni infrastruktuuri varade opereerimiseks
Maardu linnas.

Tallinna Vesi on koostööpartneriks, et aidata vastavalt sõlmitud opereerimislepingule Maardu Vesil finantseerida Euroopa Liidu abiprojekti raames vajalikku omaosalust aastatel 2009–2012. Igal aastal rahastab pealinna vee-ettevõte projekti umbes 20 miljoni krooniga ehk nelja aasta jooksul kokku 80 miljoni krooniga.

Investeeringu saab ettevõte tagasi tariifi lülitatava kapitalikomponendi kaudu 20 aasta jooksul. Ettevõtete koostöö ja Euroopa Liidu abirahade toel lahendatakse lähiaastatel probleemid Maardu veekvaliteediga ning pikemas perspektiivis hakkab Maardut joogiveega varustama Ülemiste veepuhastusjaam.

Aripaev.ee-le andis intervjuu Tallinna Vesi juhatuse esimees Roch Ch?roux.

Sõlmisite just Maardu Vesiga koostööleppe, millega investeerite partnerettevõtte veerajatistesse 80 miljoni krooni. Kas projekti lõppedes võib kõne alla tulla ka ülevõtmispakkumine Maardu Vesile?
Ei, see ei ole kindlasti kavas. Aitame Maardu Vesit investeeringu finantseerimisel ja teenime tehtud paigutuse 20 aastaga tagasi. Maardu Vesi jätab varad endale ja meie pakume Maardule nende rajatiste kaudu teenust. Lepingus on väga selgelt kirjas, et varade omanikuks jääb Maardu Vesi.

Millised on Tallinna Vesi edasised plaanid? Kas loodate koostööd teha ka teiste veefirmadega?
Meil on Tallinnas suur investeerimisprogramm. Laiendame kanalisatsioonivõrgustikku ning suurendame ja renoveerime oma rajatisi. See aga on teistsugune investeering, mis on Maardust täiesti eraldiseisev.
Kui meil aga on võimalus teiste kohalike omavalitsustega sarnaseid lepinguid sõlmida, kus saaksime oma ekspertiisiga kasulikud olla, hea kvaliteediga vett pakkuda ja reovett töödelda, siis jah, teeksime hea meelega nendega koostööd.

Praegu midagi säärast lähitulevikus tulemas ei ole?
Ei, praegu pole varrukast midagi välja tõmmata. Aga leping Maardu Vesiga on meie jaoks väga oluline. See on hea viis laieneda, mis on ühtlasi väga kasulik ka Maardu jaoks. Tegemist on tõelise win-win-situatsiooniga. Saame neile pakkuda korraliku kvaliteediga teenust ja ka veekvaliteeti. Püüame sarnaseid lepinguid sõlmida ka teiste kohalike omavalitsustega.

Kas Tallinna Vesil on piisavalt vett, et ümberkaudseid valdu varustada?
Jah, kindlasti.

Kui suurele tarbijaskonnale suudaksite vett pakkuda? Kus on piir?
See on meie praegusest tootmisvõimsusest kaugel. Ülemiste veepuhastusjaam on väga modernne rajatis. Sellega saame toota vett, mis vastab Euroopa Liidu standarditele. Praegu on meil tootmisvõimsus u 100-120 megaliitrit päevas, hetkel aga kasutame sellest umbes 60 megaliitrit.
Seega on meil palju võimsust, et näiteks varustada sellist linna nagu näiteks Maardu. Suudaksime vett pakkuda isegi peaaegu veel ühe Tallinna jagu inimestele.

Milliseid muid võimalusi on Tallinna Vesil laienemiseks?
Me ei kavatse oma põhitegevusest kaugele minna. Oleme vee-ettevõte ega kavatse hakata jogurtit või autosid tootma hakata, sest see ei ole meie rida. Meie tegevus peaks tihedalt olema seotud veega. Eelmise aasta suvel alustasime uute teenustega. Teeme eratarbijate juures väikest mõõtu ehitustöid, pakume torutöid. See osa tegevusest aga on põhitegevuse kõrval väike.
Oleme selliseid lisasid oma tegevusse juurde toonud, kuid Tallinna Vesist ei saa kunagi firmat, mis ainult sellel põhineb. Meie põhitegevuseks jääb alati veevärgi teenuse pakkumine. See toob ka tulevikus põhisissetuleku.

Andsite hiljaaegu Tallinna linnavalitsusele avalduse vee hinnatõusuks. Millel avaldus põhineb?
See põhineb lepingul, mis on juba ammu Tallinna linnaga sõlmitud. Hinnatõus on tingitud kahest asjaolust: kulude tõusust ja vajadusest saada raha edasisteks investeeringuteks, et arendada ja renoveerida rajatisi. Kõik see aga on täpselt vastavalt Tallinnaga sõlmitud lepingule.

Kas Tallinna Vesil on tingimata nii suurt tõusu vaja?
Meil on seda kindlasti vaja. Ilmselt olete kursis olukorraga Eestis, kui palju maksab elekter, kütus, tööjõud, kõiksugused kaubad ja muud vahendid, mida meil on igapäevases töös vaja. Ütleksin, et ei ole kindel, kas tarbijahinnaindeksi jagu hinna tõstmine kompenseerib kogu kulu, mis meil kanda tuleb.

Kui ei kompenseeri, siis kust tulevad lisavahendid investeeringuteks?
Peame tööd efektiivsemaks muutma.

Kuidas suhtub Tallinna Vesi laenu võtmisse?
Laenamine on suurte investeeringute tegemiseks väga asjakohane.

Kas kavatsete seda teed minna?
Kui on vaja, siis kindlasti. Hetkel on meil investeerimisprogramm, millega jätkame. Kui muul moel raha piisavalt ei saa, siis jah, võtame ka laenu.

Millal see võiks juhtuda?
Ei saa kommenteerida.

Tallinna Vesi on seni aktsionäridele hästi dividende maksnud? Kas ka tulevikus on head omanikutulu oodata?
Sel teemal on raske ennustada. Püüame tulevikus järgida samasugust dividendipoliitikat.

Mis sunniks dividende vähendama?
Kui meil ei oleks raha, et neid välja maksta, siis me ka ei määraks neid nii suures ulatuses. Kogu firma teeb tööd selle nimel, et esiteks pakkuda kvaliteetset teenust Tallinnale ja nüüd ka Maardule ning vastata aktsionäride ootustele. Me ei saa olla head vaid klienditeeninduse osas, vaid peame tegema ka head tööd, olema efektiivsed. Inflatsioonikeskkonnas, nagu on praegu Eestis, tuleb olla veelgi efektiivsem. Nagu alati, tuleb ka näiteks Maardu sarnaste tehingutega pakkuda aktsionäridele lisaväärtust.

Kuidas on praegu lood Tallinna Vesi likviidsusega?
Sellega on asjad korras. Firma tegevuse rahastamisega ei ole probleeme ja ma ei näe neid ka tulevikus.

Tallinna Vesi aktsia hind on sarnaselt kogu ülejäänud Tallinna börsile aastaga läbi teinud korraliku languse. Mida toob tulevik?
Iga firma töötaja teeb tööd selle nimel, et teha kõik, mis vajalik, et tõsta ettevõtte väärtust. Muuta investeerimine firmasse ahvatlevamaks, mis peaks aktsia hinda tõstma.
Tallinna turul aga on ettenägematuse element. Suurepärane töö on see, mis väärtust kasvatab ja seda teeme praegu näiteks Maardus.

TASUB TEADA
- Võrreldes muude Eesti linnade ja ka Euroopa Liidu riikide pealinnadega on Tallinnas vesi tarbijaile päris taskukohane. Veearvele kulub keskmises leibkonnas 1,4% sissetulekutest. Maailmapanga soovitus on hoida see näitaja alla 5%.
- Ülemiste järve vee kvaliteet vastab Euroopa Komisjoni joogivee direktiivi nõuetele 98,4% ulatuses, direktiiv nõuab aga vastavust 95% ulatuses.

Osale arutelus

  • Agnes Ojala

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara