Online intervjuu: Kuidas Saku Õlletehase uus juht seljatab A. Le Coqi?

Intervjuu andis Saku Õlletehase uus juht Margus Kastein. Loe vastuseid!

Vastatud küsimused

Jaan
Mis on Saku Õlletehase konkurentsieelis teiste ees Eestis või eksporditurgudel?

Oleme vanim ja suurim järjepidev õlletehas Eestis, meie panus Eesti õllekultuuri on olnud märkimisväärne.

Meil töötavad parimad ja kogenuimad õllepruulijad, kellede tööstaaþ ulatub kuni 30 aastani. Lisaks tugevatele toodetele on meil märkimisväärne rahvusvaheline teadmus ja ressurss tootearenduses, tehnoloogias, turunduses ja juhtimises. Lisaks oleme väga ambitsioonikad ja armastame oma tööd!

Saku ekspordib aastas koguni 50% oma toodangust. Meie investeeringud tootmistehnoloogiasse, näiteks uus purgiliin, on loonud võimaluse toota ja eksportida Saku tooteid kümnetesse välisriikidesse. Lisaks Balti riikidele ja Skandinaaviale müüme oma tooteid Venemaal, Islandil, USA-s, Kanadas, Horvaatias, Poolas, Saksamaal ja Malaisias.

Annika Matson
Soovitage palun üks hea "müügijuhtimisalane" raamat, mida te hetkel ise loete või olete hiljuti lugenud. Kirjutage ka lühidalt, mis teile selle raamatu juures meeldis. Raamat võib olla ka võõrkeelne.

Viimasel ajal loetust on meelde jäänud rootsi autorite kirjutatud "Karaoke Kapitalism".

ats
1. Kas järgmisel aastal reklaamieelarve suureneb, väheneb või jääb samaks (paluks ka mingit protsenti) 2. Eeldan, et suur osa reklaamieelarvest kulub telele, samas noored tegusad (18+) pigem arvutis ja vanemad tegusad (35+) satuvad teleka ette väga harva. Kvaliteetõlled on aga just sellele sihtgrupile suunatud. Kas on plaanis uutmoodi lähenemist, teisi meediaid kaasata kampaaniatesse.

Kahjuks ei saa me avalikult kommenteerida turunduseelarve detaile. Loomulikult kavatseme jääda konkurentsivõimeliseks ka eelseisval aastal. Mis puudutab kanalite valikut, siis internet moodustab juba täna olulise osa eelarvest.

Lisaks traditsioonilistele turunduskanalitele (tele, print, internet jne), pöörame suurt tähelepanu ka alternatiivsetele turundustegevustele, võin vajadusel tuua rida põnevaid näiteid möödunud hooajast.

Kindlasti ei saa me ära unustada oma rolli vastutustundliku õlletootjana, mis seab meile küllaltki selged piirangud turundustegevuses.

juura
Kuidas on Saku õllede turuosa Eesti õlleturul muutunud viimase kolme aasta jooksul (ACNielsen andmetel) mahuliselt (HL) ja käibelt (EEK/EUR)?

Saku on alati olnud aasta kokkuvõttes õlleturu liider. Täpsemaid andmeid tohime avaldada ainult Nielseni nõusolekul.

KK
Kas plaanite ka tuleval aastal suunata põhi reklaamimahu telereklaami, või liigute kaasa koos trendiga ja panustate rohkem ka internetile ja just rohkem saitidele, kus vähem lapsi? Või kavatsete jätkuvalt alaealistele reklaami suunata?

Me ei ole kunagi suunanud ega kavatse kunagi suunata oma turundussõnumeid alaealistele!

Aare
Kuidas on võimalik,et viimase kahe kuu jooksul on Saku Originaal vaadis jõudnud tellijateni kaks korda ebakvaliteetsena (üks kord hägune, teine kord värvus liiga tume). Tavapäraselt parim õlu vaadis.

Väga häiriv on kuulda sellist tagasisidet. Kvaliteet on Saku nurgakivi. Palun kirjutage mulle e-mail täpsustavate faktidega (kus ja millal see juhtus).

Minu meiliaadress on margus.kastein@saku.ee

Roks
Kas Saku plaanib ka mõne hea kvaliteetsiidri tootmist (nagu Inglismaal neid lettidelt võib leida)? Olgem ausad, need odavsiidrid kutsuvad jooma vaid teismelisi, kellel maitsemeelt veel pole.

Kevadel lansseeritud Somersby osutus tarbijate hulgas nii populaarseks, et kuumade suveilmadega oli meil raskusi nõudluse rahuldamisega.

Inglisepärane õunasiider on meie protfellis esindatud Kiss Premium Dry näol. Piisava nõudluse tekkimisel kaalume ka siidriportfelli laiendamist uute toodetega.

Jevgeni Nesterenko
Tere Margus Kuidas teie näete Õlletehase toodete tulevikku.Kas tuleb uusi tooteid , kas pruulimis kvaliteet läheb paremaks?

Jah, kindlasti tuleb nii uusi tooteid kui pakendeid, see on Saku üks põhilisi prioriteete. Pruulimiskvaliteet on meil alati olnud kõrgel tasemel.

Signe
Mis on teie lemmik Saku õlu?

Saku Originaal juba aastast 1994.

Eva
Mida peate seni enda kõige olulisemaks saavutuseks Sakus? Mis võiks olla kõige olulisem saavutus Saku uue juhina?

Olen viimase kolme aasta jooksul üles ehitanud tugeva müügiorganisatsiooni, kasvatanud eksporti ning arendanud märkimisväärselt Saku suhteid meie klientidega.

Uue juhina tahan hoida Saku Õlletehast samal kursil, st olla Eesti juhtiv õlletootja järgmised 190 aastat!

priit
Tere! Mind huvitab Sakus tehtava Garlsbergi käekäik! "Probably the best beer in the world" - antud toote puhul ikka küll paika ei pea. Tundub olema suurte tootjate kommertsmäng tarbijatega - see lake, mis Sakust (paraku ka Leedust) turule jõuab seda motot küll ei vääri! Kuidas kommenteerite?

Carlsbergi pruulitakse kümnetes pruulikodades üle maailma alati ühe ja sama retsepti ja kvaliteedistandardite alusel. Sakus toodetud Carlsberg maitseb täpselt samuti, kui näiteks Taanis pruulitud Carlsberg.

Mirjam
Kui oluline on miniatuurne Saku õlletehas ülisuure Carlsbergi jaoks? Kas Carlsberg Sakut igapäevastes olulistes otsustes märkab?

Carlsberg tegutseb täna rohkem kui 150 turul, kiireima kasvuga globaalse õlletootja ambitsioon on olla igal turul juhtivate õlletootjate hulgas. Carlsberg mõistab suurepäraselt, et õlu on kohalik toode.

Eesti õlleturu liidrina on peakontor meie tööga rahul ja see annab meile võimaluse tegutseda eelkõige kohaliku ettevõttena. Saku on oma tulemuste eest ise vastutav. Carlsbergiga koostöös otsime sünergiaid tootearenduses, protsessides ja sisendhindades.

Jaak
Kas eestlased tarbivad liiga palju alkoholi? Mida kavatsete selles osas ette võtta?

Isiklikult arvan, et eestlaste alkoholitarbimine on viimastel aastatel muutunud. Konjuktuuriinstituudi uuringu kohaselt tarbisid eestlased 2010 aastal 4,1% vähem absoluutalkoholi võrreldes 2009 aastaga. Omalt poolt oleme juurutanud mitemeid eneseregulatiooni initsiatiive, näiteks vähendanud kangete õllede maksimaalset alkoholisisaldust 7%ni, kehtestanud täiendavaid telereklaami piiranguid, samuti toonud turule rida uusi madalama alkoholisisaldusega õllesid.

Aigar
Kas planeerite muuta ettevõtet ka sisemiselt, suurendada sisemist efektiivsust? Kuidas plaanite seda teha?
kobras
Millist lisaväärtust pakute Saku Õlletehasele? Mis tüüpi juht olete?

Minu suurimateks väärtusteks Sakule on pikaajalised ja asjalikud kliendisuhted, samuti väga tihe kontakt turu ja tarbijatega.

Isiksusena olen sihikindel, energiline ja avatud.

Mart
Kuidas kavatseb Saku saavutada võrdse maitse A. Le Coq-ga. Kuidas kavatseb Saku konkureerida A. Le Coq Premium-ga

Mida tähendab võrdne maitse? Kõik õlled on erinevate maitsetega. Eeldan, et räägite siin Saku Originaalist, meie suurimast brändist? Tegemist on esimese kvaliteetõllega Eesti turul. Sellest ajast saadik on Saku Originaal olnud tuntud ja õllesõprade poolt hinnatud just tänu tema kargemale ja humalasemale maitsele. Meil ei ole kavaski seda muuta. Turul on saadaval väga palju erinevate maitsetega õllesid, sealhulgas mahedamaid, vesisemaid, magusamaid jne. Saku Originaal oli, on ja jääb Saku Originaaliks. Pooled eesti tarbijad eelistavad Saku tooteid, aitäh teile!

promill
Kui tihti mõõdate oma töötajate joovet tööajal?

Saku Õlletehase territooriumil kehtib alkoholitarbimisele nulltolerants.

Riina
Lp. Hr. Kasthein! Nagu me kõik väga hästi teame, on Saku Originaal humalane ja karge õlu, aga näiteks A le Coq Premium on meeldivalt maheda ja magusa maitsega õlu. Kas Saku ei tahaks ka rohkem naiste peale mõelda ja neile samasugust mahedama maitsega õlut tootma hakata? Kas naised ei ole Saku jaoks oluline tarbijategrupp?

Saku Õlletehas mõtleb nii naiste kui meeste peale :) Mahedamaitselistest õlledest on meie tooteportfellis Saku Originaal Ehe (Mahe), Saku on Ice, õllekokteil DLight, Tuborg ja Tuborg Lime Cut. Samuti joovad naised meelsasti Saku mõdu, Kiss ja Somersby siidreid.

XX
Kas eesti õlletarbija võiks areneda kunagi ka sellele tasemele, et hakkab õlle puhul maitse omapära väärtustama või on jätkuvalt edu pandiks sama keskpärase olluse 4 korda aastas uues pudelis turuletoomine koos elustiilireklaamidega teles?

Vt. vastust valge õlle kohta.

Jaan
Olen Saku õlut joonud juba pea 20 aastat. Peamiselt Heledat ja Pilsnerit. Eranditult kõik mu tuttavad on selle aja jooksul loobunud Sakust ja valinud A. Le Coqi. See ei ole ainult minu tutvusringkonnas nii. Kas oskate selgitada, kuidas on Saku, kui väga suur tootja, kaotanud oma turuosa ühe siht- ja vanuserühma hulgas nii järjepidevalt (ja tundub, et pöördumatult)?

Esiteks tänan Teid lojaalsuse eest! Ma ei oska öelda, kas Teie väide tugineb faktidele või isiklikule arvamusele, kuid Nielseni uuringu andmetel oleme endiselt suurima turuosaga õlletehas Eestis. Siinkohal hindan kõrgelt meie konkurente, kellega koos hoiame Eesti õlletööstuse kõrget taset.

Täpp
Kas üks hea valge õlu ka tootevalikusse mahub lähiajal?

Valge õlle tarbimine on Eestis kahetsusväärselt väike. Püüame järjekindlalt arendada kodumaist õllekultuuri, tuues turule pidevalt uusi õllesorte. Näiteks eelmisel aastal pakkusime õllesõpradele vahelduseks Gurmaanide Kollektsiooni raames nii punast, filtreerimata kui ka Teie poolt nimetatud nisuõlut. Äsja poelettidele jõudnud Maailma Õllede Kollektsioon vahetas eelpoolmainitud seeria välja. Kuna Eesti tarbijad on väga uuendusmeelsed, siis ma ei välista tulevikus ka uue nisuõlle lisandumist Maailma Õllede valikusse.

Jaan
Kui suur õlletarbija ise olete? Kas mõni välismaal maitstud õllemark on teid pannud mõtlema kunagi, et midagi sarnast võiks ka Eestis toota?

Õhtuti peale trenni joon pudeli Saku Originaali, nädalavahetusel luban endale pudeli-kaks Saku Kulda. Õllemaailmast on viimasel ajal silma jäänud abbey-tüüpi Grimbergen.

hh
Kuidas võib õlleturu jaotumine erinevate ettevõtete vahel järgmine aasta muutuda?

Seda näitab järgmine aasta. Väga suuri kõikumisi ilmselt ette näha ei ole, sest Eestis on väljakujunenud õlleturg ja tarbimine. Saku jätkab õlleturu liidrikursil - toetame tarbijate lemmikmarke, kavatseme üllatada turgu uute toodete ja pakenditega. Domineerivaks jäävad kindlasti kodumaised õlled, kuigi ka rahvsuvaheliselt tuntud õllemargid Tuborg ja Carlsberg on aina rohkem leidmas oma kohta turul.

sven
Kirgliku Saku Heleda joojana pakub mulle huvi, et millist mõju omas A Le Cogi poolt turule toodud Pils. Vahetult Pilsi lansseeringu järel langes Saku Heleda hind märgatavalt allapoole, et umbes paari nädala pärast taas tavapärasele tasemele tõusta:)

Saku Hele on meie vanim ja väärikaim toode, millel on äärmiselt lojaalne tarbijaskond, kes hindab rikkaliku humala maitse ja aroomiga õlut. Saku Hele on üle elanud erinevad konkurendid, riigikorrad, valitsused ja maksutõusud :) Siinkohal pean kiitma Teie head maitset!

Saku õllede hind kauplustes kujuneb mitmete tegurite koosmõjul. Teatavasti valitseb kaubanduses tihe konkurents, mille tulemusena võib olla sama toote hind tänu kampaaniapakkumistele erinev.

Madis
Olen kuulnud, et Teil on väga omapärane juhtimisstiil, kus panete inimestele plusse ja miinuseid. Mis on teie plussid ja miinused?

Tore kuulda, et minu nalju võetakse juhtimistõdede pähe :)

Vastatud küsimused

Miniinvestor
Kuidas on tavakodanikul võimalus investeerida Eesti taastuvenergiasse? Antud juhul jääb see garanteeritud tulususega investeering ainult suurärimeeste võimaluseks kuna nõuab suurt alginvesteeringut. Tavalisel palgatöötajal seda võimalust ei ole, või on?

Paraku Eesti börsil ühtegi noteeritud taastuvenergia tootjat ei ole. Pensionifondide, investeerimisfondide ja avalikult kaasatavad eraisikute raha võiks lubada taastuvenergia projektidesse investeerida ja riik võiks seda soosida. Täna investeerimisfondidel ja avalikult noteeritud ettevõtetel on palju seadusandlusest tulenevaid piiranguid, mis takistavad uutesse projektidesse investeerimist.

Alo
Kui suur on taastuvenergia tasudeks makstav summa, mida aasta jooksul tasuvad elektritarbijad Eestis ja kui suur on see summa, mida me maksame kaudselt läbi maksude põlevkivi elektrit doteerides?

Taavi Veskimägi on hinnanud põlevkivienergeetika subsiidiumiteks käesoleval aastal 250-300 miljonit eurot, 2012 a. lisandub sellele summale veel 156 miljonit eurot riigieelarvest. Tegelikkuses on need summad veel suuremad, sest põlevkivi ressurssi ei jagata turutingimustes, vaid antakse otsustuskorras, ning reguleeritud hind on kordades madalam kui ta peaks olema. Normaalse turuhinna ja reguleeritud hinna vahe ongi varjatud subsiidium, ehk raha mis Eesti riigil ja tema kodanikel jääb teenimata. Taastuvenergia toetusteks on makstud taastuvenergia tootjatele vahemikus aug 2010-aug 2011 ca 38 miljonit eurot. Taastuvenergia tasudest finantseeritakse ka 5,05 miljoni euro ulatuses fossiilsete allikate tootmist ning Eesti Energia põletab põlevkivi ja puitu 11,3 miljoni euro eest. Viimane on eriline kurioosum, sest madala kasuteguriga põlevkivikateldes puidu põletamine tekitab hinnalise ressursi - puidu - raiskamise ning seega ka hinnatõusu. Viimase 5 aastaga on küttepuu hind tõusnud 50% ja suurim osa sellest kasvust on aset leidnud just siis kui Narva elektrijaamad puita massiliselt põletama hakkasid. Viimasel ajal käitub RMK nagu põlevkivikaevandus, suunates suure osa oma küttepuudest otse Narva kateldesse.

Ants
Kui suured on Eesti taastuvenergia toetused Euroopa võrdluses?

Kas meie toetuste tase on optimaalne sõltub taustsüsteemist, kus vaja vaadelda erinevaid elemente - fossiilsete allikate subsideerimist, elektrihinda, muid soodustusi peale toetuste. Ka absoluutarvudes on Eesti toetused keskmisest madalamad võrreldes EL-ga. Toetuste taset erinevates EL liikesriikides on võimalik vaadata www.energy.eu Seal on paraku andmed aasta taguse seisuga ning vahepeal on toimunud mitmetes riikides muutusi. Näiteks maismaatuuleenergia puhul varieerub toetus ELs 35 €/MWh kuni 130 €/MWh. Eesti puhul on see 53,7 €/MWh.

Lätis on tuuleenergia toetus 110 €/MWh, Leedus 87 €/MWh (suurendamisel), Soomes alates märtsist 2011 95,4 €/MWh. Eestis lisaks 7-le EL riigile lisandub tulu elektrimüügist, mis omakorda sõltub tootjate otsustest elektri müügi osas (nt kas fikseerida müügihinnad pikaajaliste lepingutega, realiseerida toodetud elekter börsil) ning on seotud elektrihinna kõikumise riskidega. Näiteks viimastel nädalatel on tänu rohkele sademete hulgale Skandinaavias elektrihind Nordpoolis langenud vahepeal ka 6 €/Mwh.

õpetaja
Eelnevatel aastatel on riigiteenistujate palku kärbitud, langenud on ka teiste töötajate sissetulekud. Kas toetuste vähenemine ei võiks pigem olla taastuvenergiaettevõtjate algatus, olemaks solidaarne ülejäänud Eesti ühiskonnaga? Taastuvenergia on tore asi, aga kas me peame päästma maailma just õpetajate arvelt?

Õpetajate arvelt suunatakse järgmisel aastal Eesti Energia aktsiakapitali 156 miljonit eurot. See on rohkem kui kõikidele õpetajatele käesoleval aastal makstav palk kokku.

Majandusministeeriumi poolt kavandatav taastuvenergia toetuste seadusemuudatus vähendab tarbijate elektriarveid 1%. Sama efekti saavutab siis kui lõpetada igasugune toetuste maksmine Narva Elektrijaamades hakkepuidu ja põlevkivi koospõletamisele.

Kui eesmärk oleks tarbijate elektriarvete vähendamine või tarbijaid aasta pärast ees seisva elektrihinna tõusu eest kaitsmine, mis jääb oletatavalt 25-30%, siis sellist tegevuskava ei ole majandusminister ju pakkunud.

Meie arvates võiks tarbijatelt kogu taastuvenergia toetuste kulu maha võtta – võit 5,6%, eeldusel et riik austab oma kohustusi olemasolevate tootjate ees. Taastuvenergiat võiks finantseerida muudest allikatest, millest oli eelpool juttu.

Margus
Su jutus jäi ühtteist segaseks. Kirjutad, et tänud taastuvenergiale on Narva Elektrijaamades toodetud vähem elektrit ja seetõttu on keskkonda vähem saastatud. Ometigi on Narva Elektrijaamad töötanud viimastel aastatel täistuuridel. Seega ei saa kuidagi väita ja näidata, et tuuliku tõttu on Eesti õhk puhtamaks saanud. Samas on saanud õhk kindlasti puhtamaks seetõttu, et Narvas on osa põlevkivist asendatud biomassiga. Vaadates su väljaütlemisi, võitled sa biomassi kasutamise vastu Narvas, mis on ainus reaalselt Eesti õhku puhastanud taastuvenergia tootmine. Kas see pole silmakirjalik?

Narva elektrijaamad müüvad elektri turule ja turg on kogu Baltikum, Põhjamaad kokku. Lisaks ka Venemaa. Ehk siis Narva jaamad toodavad elektrienergiat ekspordiks. Kui taastuvenergia tootmisvõimsusi poleks peaks kogu kodumaise tarbimise katma Narva elektrijaamad ning seega peaksid nad veel rohkem tootma keskkonda saastavat põlevkivielektrit. Kui koostootmisreziimis uutes elektrijaamades kasutatakse ära pea 100% energiat ning Narvas 40%, siis kuidas saab ebaefektiivsem tootmine sama kütusekoguse juures teha õhku puhtamaks? Lisaks, tuule ja hüdroenergial puuduvad igasugused õhuheitmed. Antud juhul pole Narva jaamad õhu puhtuse osas üldse konkurentsis.

Lugejatele meeldetuletuseks, Eestis on põlevkivienergeetika olnud konkurentsitult suurim vee ja mineraalsete loodusvarade kasutaja ning jäätmete tekitaja. Põlevkivisektor on Eesti suurim veekasutaja - 79% võeti vabariigi kõigist veeallikatest kokku. Paiksetest saasteallikatest õhku paisatavate heitmete kogustelt 66% Eesti tahkete osakeste, 94,6% vääveldioksiidi, 68'4% lämmastikoksiide, 62,2% süsinikoksiidi, 82,6% CO2 ja 89,6% muude õhuheitmete summaarsest kogusest põlevkivitööstus on Eesti suurim loodusvarade kasutaja ja jäätmete tekitaja (90%).

Põlevkivist elektritootmine on üks suurima CO2 emissiooniga elektritootmisviise maailmas, emiteerides ca 1,2 t CO2 1 MWh elektrienergia kohta. Võrdluseks maagaasi vastav näitaja on ca 0,35 t CO2 MWh kohta ja otseloomulikult tuuma, hüdro, tuule ja päikeseenergia puhul on see näitaja null. Aastast 2013 peavad kõik elektritootjad ostma CO2 heitmeload oksjonilt, kus hinda prognoositakse 25-30 eurot CO2 t. See ühtlasi tähendab põlevkivielektri tootmishinna kahekordistumist kuna praegu Eesti tarbijatele müüdava põlevkivielektri hind on ligi 30 eurot.

Nagu ka see näide kujundlikult tõestab muutub saastamine tulevikus järjest kallimaks ning jätkates Eestis ühe saastavaima elektritootmisviisiga, väheneb Eesti inimeste jõukus ja majanduse konkurentsivõime.

küsimus
Kas rohelise energia toetusi võiks finantseerida teistmoodi kui elektriarvetega?

Jah saab küll. Taastuvate allikate eelis võrreldes fossiilsete ja tuumaenergiaga on see, et taastuvatele palju erinevaid finantseerimisvõimalusi. Näiteks 2011 a. ulatuvad põlevkivienergeetika subsiidiumid Taavi Veskimäe andmetel 250-300 miljoni euroni aastas, sellest 120 milj CO2 kvoodiraha ja 150 milj põlevkivi alternatiivkulu, sest kivi saaks kasutada õlitootmises kasumlikumalt. Sellele lisaks soovitakse Eesti Energia põlevkivienergeetika investeeringuid riigieelarvest järgmisel aastal toetada 156 miljoni euroga. Selle summa eest saaks kaetud olemasolevate taastuvenergia võimsuste toetuste järelejäänud osa.

Teine võimalus oleks lõpetada tarbijate elektriarvetega taastuvenergia toetamine ning leida vahendeid muudest allikatest näiteks CO2 heitmekaubanduse tõotab tuua riigile 2013-2020 1-2 mld eurot, millest pool tuleb investeerida energiasäästu ja taastuvenergiasse, EL fondid 2014-2020 210 milj eur, taastuvenergia direktiivi paindlikud kauplemismehhanismid, mis võimaldavad teiste riikide rahaga arendada meie taastuvenergiavõimsusi.

?
Lugupeetud hr Tammist, miks peavad tarbijad kinni maksma tootjate kasumid?

Kasum ei tähenda majandustegevusest ülejäävat raha, mida võib tasku pista. Kuna kasumiarvestamise metoodika kohaselt ei arvestata kuludesse laenude tagasimakseid, dividendimakseid ja omakapitali tagasimakseid, siis kasum ongi nende rahaliste väljaminekute katmise allikas.

Jutud ülisuurtest kasumitest on ilukirjanduslik liialdus. Tegelikkuses jäävad tootlused taastuvenergia sektoris keskmisele või isegi sellest madalamale tasemele. Kui keegi teeniks siin sektoris ülikasumeid siis oleks uusi sõltumatuid energiatootjaid külluses, ent seda ju ei ole. Kui võtta kaks suuremat taastuvenergia sektorit – biomassi ja tuuleenergia – siis siin on sõltumatuid energiatootjaid võimalik ühe käe sõrmedel üles lugeda.

jlp
On viidatud, et 2007. aastal vastu võetud ning toetused toonud seadus oli korruptiivne. Kuidas kommenteerite?

Esiteks on taastuvenergeetika tootmist soosivad seadused vastu võetud pea kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides, tegemist on EL ametliku energiapoliitika olulise osaga. Euroopa Komisjoni hinnangul on taastuvenergia toetused kõige efektiivsemaks ja odavaimaks viisiks taastuvatel allikatel põhinevate elektritootmisvõimsuste leviku tagamiseks http://ec.europa.eu/energy/climate_actions/doc/2008_res_working_document_en.pdf Mistõttu ei õnnestu maalida sellest Riigikogu poolt vastu võetud seadusest mingit tonti või korruptsioonipesa. Ma saan aru, et see on küsimus Eesti Vabariigi Riigikogu enamusele mitte ettevõtjatele. Korruptsiooni uurimisega tegelevad Eestis selleks ettenähtud ametiasutused ning väited taastuvtoetuste korruptiivsusest on minu hinnangul lihtsalt nende osapoolte pahatahtlik laim, kellele taastuvenergia põhimõtteliselt ei meeldi.

Annika Matson
Kes on see Eesti eraisik, kes on teinud kõige suurema investeeringu oma vahenditest Eesti taastuvenergiaärisse? Kui suure investeeringu?

Suurimad Eesti erainvestorid on tuuleenergiasse investeerinud eraisikud nagu näiteks Hannes Tamjärv, Jüri Mõis, Peeter Mänd, Aivar Berzin, Oleg Ossinovski jt või bioenergiasse investeeriv Raul Kirjanen.

Valdav osa Eesti hüdroelektrijaamadest on samuti renoveeritud eraisikute poolt.

Investeeritud summad ulatuvad kindlasti miljonitesse eurodesse, täpsemate summade osas jään vastuse võlgu.

peeter
Miks ei saa te leppida toetuste skeemiga a'la Skandinaavia mudel: toetus lõppeb teatud tasemel, turg on tasemest kõrgemal toetust ei saada, turg kukub tasemest allapoole - toetus on saadaval. Lisaks järjest rohkem on juttu toetuste vähendamisest, elik EU riikidele on rängalt mõjunud energiasektorist laekuva aktsiiside ja maksude oluline vähenemine, mis on nüüd riikide eelarve ridadel muutunud pöördvördeliselt, st energiasektor, mis ennem täitis eelarvet nüüd tühjendab seda järjest kiirenevas tempos. Seda enam on see teema üleval täna, kui nn veri on tänavatel.

Skandinaavias on toetuste skeemid sama eripalgelised kui mujal Euroopas. Kasutatakse fikseeritud toetusi, millele lisaks on tootjatel võimalik teenida tulu elektrimüügist börsil (Taanis maismaa tuuleenergia), roheliste sertifikaatide süsteemi(Rootsis)ning ostukohustust, kus toetuse suurus on sõltuvuses elektrihinnast (Soomes). Lisaks sellele eksisteerivad investeeringutoetused (kõigis Skandinaavia riikides), kompenseeritakse taastuvenergia tootjatele võrguga liitumise kulu ning võrgu arenduskulu, tehakse maksusoodustusi jms.

Taastuvenergia toetuste tase sõltub taustsüsteemist, kus vaja vaadelda erinevaid elemente. Näiteks kuidas maksustatakse fossiilseid allikaid ja tuumaenergiat. Skandinaaviariikidele on iseloomulik kõrged CO2 ja energiamaksud, mis soodustavad taastuvaid allikaid. Samuti tuleb arvesse võtta elektrihind, mis praktiliselt kõigis EL riikides v.a. Bulgaaria on kõrgem kui Eestis.

Taastuvenergia toetuste regulaarne ümbervaatamine on täiesti normaalne ja vajalik. Seda kasvõi sellepärast, et erinevalt fossiilsetest allikatest toimub taastuvenergia sektoris tehnoloogia kiire küpsemine ning kulude alanemine, ning seetõttu tuleb ka toetusi vähendada. Küsimus on selles, et Eesti plaanib seda teha tagasiulatuvalt olemasolevatele tootmisvõimsustele, samas kui mujal vaadatakse regulaarselt ümber toetusi uutele tootmisvõimsustele ja olemasolevad tootmivõimsused jäetakse rahule.

Eelarvet tühjendab kasvavas tempos hoopis fossiilsete energiaallikate subsideerimine. 4.okt 2011 andsid Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) ja OECD teada, et 2010. aastal subsideerisid valitsused fossiilsete kütuste (nafta, maagaas, kivisüsi, põlevkivi jms.) tootmist ja tarbimist 409 miljardi USD eest. 2009 aastaga võrreldes suurenes summa 110 miljardi USD võrra. IEA hinnangul suureneb fossiilsete kütuste toetamine 600 miljardi USD-ni 2015. aastaks hoolimata valitsuste lubadustest võidelda kliimamuutustega ning G-20 ja EL liikmesriikide otsusest fossiilsete allikate toetamisest loobuda. Taastuvaid allikaid samaaegselt toetati 2009. aastal 59 miljardi USD-ga ning taastuvate toetamine suureneb IEA hinnangul 100 miljardi USD-ni 2015. aastal.

Hehee
Kahjuks esineb üle maailma näiteid, kui "taastuvenergia" sildi all kasutatakse maksumaksjate raha lõppkokkuvõttes negatiivse energiatulemiga ettevõtmiste toetamiseks. Kuidas on teemaks olevate toetuste määramisel garanteeritud, et optimaalsed lahendused realiseeruvad olukorras, milles vähem optimaalseid või lausa kahjumiga töötavaid lahendusi riiklikult toetatakse?

Kui toetused on kõigile turuosalistele võrdsed ning läbipaistvad, siis tagabki see selle, et tehakse majanduslikult kõige soodsamaid variante, mitte aga vastupidi kus on projektipõhised toetused, mida kehtestab riigiamet ning selliselt võib küll juhtuda, et toetatakse ka ebaefektiivseid projekte.

Aarne
MKM-i inimesed ja ka Taavi Veskimägi on viidanud, et Euroopa riigid vaatavad taastuvenergeetika toetusi ümber. Kas oskate näiteid tuua?

Taastuvenergia toetuste ümbervaatamine on täiesti normaalne ja vajalik. Ka Eestis võiks seda teha regulaarselt. Ent toetusi ei tohi muuta juba olemasolevatele elektrijaamadele tagasiulatuvalt. Paljud Euroopa riigid tõepoolest vaatavadki regulaarselt toetusi ümber ja see on väga mõistlik tegevus. Tagasiulatuvalt olemasolevatele tootmisvõimsustele on seda üritatud teha Tshehhis ja Hispaanias päikeseenergia sektoris. Probleem seisnes siin selles, et päikesepaneelide hind on viimastel aastatel hüppeliselt langenud, kiirusel mida mitte keegi 5 aasta eest ei osanud ette näha. Seetõttu olid mitmetes liikmesriikides toetuste tasemed liiga kõrged. Korrigeerimistuhinas aga tehti viga ning asuti vähendama ka toetusi neile,kes juba investeeringud teinud ja seda tagasiulatuvalt. Sellisele lähenemisele astus jõuliselt vastu ka Euroopa Komisjon. Siin viide Komisjoni käesoleva aasta teatisele, kus ühemõtteliselt sedalaadi vähendamine on hukka mõistetud http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0031:FIN:ET:PDF Samuti on nii Tsehhis kui ka Hispaanias ettevõtjad õigustatud ootuse rikkumise pärast valitsuse kohtusse kaevanud.

Tiit
"Õpetajate arvelt suunatakse järgmisel aastal Eesti Energia aktsiakapitali 156 miljonit eurot. See on rohkem kui kõikidele õpetajatele käesoleval aastal makstav palk kokku." Mida sellega öelda tahate? See, et raha summa on suurem kui õpetajate palk, ei tähenda kuidagi, et selles summas ei saaks olla osa, mille arvel oleks saanud õpetajate palka tõsta. Kuidas sellega ikkagi on?

Küsimus on valikutes, mida toetatakse. 156 miljonit eurot võib ka muuks otstarbeks kasutada kui keskkonda saastava põlevkivienergeetika toetamiseks.

Marek

Kui ennem oli majaomanikul valikuvabadus, kas kütta mugavalt, kalli elektriga või ennast natuke liigutades, odavalt puudega, siis nüüd kergitavad koostootmisjaamad ka küttepuude hinda ülespoole. Samas toetab see sama majaomanik, läbi elektrihinnas kajastuva taastuvenergia tasu, koostootmisjaamu.
Kas ei tundu vastuoluline, et puudega kütja, maksab taastuvenergia tasu tõttu, nii kallima elektri ja lisaks sellele ka kallimate küttepuude eest? 

Uus puiduhakke koostootmisjaam kasutab Narva elektrijaamadega võrreldes sama energia tootmiseks 2-2,5 korda vähem puitu. Kui Eesti Energia põletab 40% kasuteguriga, siis näiteks Tallinna elektrijaama kasutegur on ca 100%. Seega läheb põlevkivikateldes ca 60 % kaduma, mida saaks kasutada elamute kütteks. 7 milj € väärtuses lastakse Narva EJ-de poolt sooja vett Narva jõe vesikonda. Seega täna kasutavad NEJ-d ebaefektiivselt piiratud puidu ressurssi, lastes jõkke 7 milj € ning kõigele sellele maksavad tarbijad veel 11,3 milj€ peale. See omakorda on toonud kaasa puidu hinna tõusu kodutarbijatele (vt eespool). Konkurentsiameti andmetel on hakkepuidul baseeruvad kaugküttevõrgus kõige odavam soojusenergia hind, ning Tallinnas, Tartus ja Pärnus, kus suured koostootmisjaamad tarbijatele soojust toodavad, omakorda üks kõige odavamaid soojahindu Eestis.

Ants
Kui suur on seaduse toel tehtud investeeringute kogumaht?

Vahemikul 2007-2011 on taastuvenergia sektoris uutesse tootmisvõimsustesse investeeritud ligi 500 miljonit eurot, sellest 87% on investeerinud erainvestorid, ligi 13% riigiettevõte Eesti Energia. Kokku on juurde loodud 221 MW uusi tootmisvõimsusi, mis hoiavad ära ligi 1 miljoni tonni põlevkivi ahju ajamise Narva elektrijaamades ning sellega kaasneva keskkonnasaaste. Suurenenud on kohalikel allikatel põhinevate tootmisvõimsuste osakaal ehk energiajulgeolek ning peale taastuvenergia toetuste maksmise lõppemist on kõik need tootmisvõimsused turul konkurentsivõimelised. Loodud on juurde ka sadu töökohti nii metsanduse, ehitussektoris kui ka elektrijaamade hooldamises.

Vastatud küsimused

Ants
Kas Rakvere LK plaanib järgida teise Soome suure lihatööstuse Atria eeskuju ja oma toodete üliodavate müügihindadega Eesti lihatööstused ketipoodidest välja suruda?

Rakvere LK eesmärk on hoida lihaturu liidripositsiooni eelkõige läbi innovaatilise tootearenduse, olles sealjuures usaldusväärne kodumaine tootja.

Malle
Kas Rakvere LK plaanib sarnaselt eesti lihaveisele võtta tooteportfelli ka eesti lambad?

Plaan on tõesti hakata müüma ka Eesti mahe talleliha. Sortimendis on kokku 8 erinevat nimetust maitsestamata talleliha ja tooted jõuavad lettidele detsembri lõpus-jaanuari alguses.

Jesper
Toiduainete tööstuses panustatakse väga palju tootearendusse. Kuidas panustab Rakvere Lihakombinaat tootearendusse ning kas on oodata tervise tooteid ka lihatööstuselt?

Rakvere tootearenduse eesmärgiks on pakkuda häid maitseid mugavas pakendis ning teha seda võimalikult tervisesõbralikult. Viimasel paaril aastal oleme võtnud selge suuna E-ainete ja soola vähendamisele. Tänase seisuga ei sisalda 70% Rakvere brändi toodetest lisaainet E621 ja juba teist aastat arendame uued tooted ilma E621-ta. Tehislike värvainete vähendamine on plaanis järgmisest aastast. Soola vähendamine meie retseptuurides toimub samamoodi järk-järgult ja eesmärk on aastaks 2014 vähendada soolasisaldust kuni 15%.

Smith
Kui hästi kasutatakse täna tapaloomade erinevaid komponente Eesti ja Rakvere tapamajades. Milline on tavapärane viis looma realiseerimisel, kui siga või veis tuleb täna tapamajja, mida kasutatakse, mida mitte. Kas lisaks lihale ja teistele söödavatele organitele, kasutatakse müügiks, meditsiinis, teistes tööstustes vm ka teisi kõrvalsaadusi- a la nahad, spetsiifilised organid jne.

Loomade realiseerimisel lähtume põhimõttest, et kõik mis vähegi võimalik on, tuleb maha müüa. Laias laastus jaguneb tapamaja toodang kahte suurde rühma:

- inimtoiduks lubatud toodang: liha ja rupsid

- tehniline toodang: nahad, lemmikloomatoidutoore, lihakondijahu

Igale tooteartiklile püüame leida kliente ja turgu.

Jaan
Kui suure osa Rakvere Lihakombinaadi toorainest moodustab üldse liha? Mitu protsenti? Kui toodete pakendeid vaadata, siis on häbematult palju tooteid, mille koostises ainus liha meenutav asi on näiteks 13% kanalihamassi. Ülejäänud on soojajahu, modifitseritud tärklis, kondijahu jms. Samas on Lääne-Euroopas või USA-s tavaline, et vorst sisaldab näiteks 97% liha.

Eks maailm meie ümber on kirju ning erinev - alates tarbimisharjumustest, ostuvõimest ja lõpetades pakutava tootevalikuga. Näiteks mõned nädalad tagasi Hiinas käies tõdesin, et turul on kanajalad ja hakkliha ühe hinnas.

Ma usun, et tänane lai tootevalik kaubanduse riiulitel pakub alternatiive igale maitsele, ka neile kes kõrgemat lihasisaldust eelistavad.

Lauri
Tere! Kas RLK kasutab ainult kodumaist sea- ja veiseliha toorainet oma tootmises? Kes on täna Rakvere LK omanikud, kas ainult soomlased, või on omanike hulgas ka Eesti päritolu kodanikke?

Sealiha tooraine puhul kasutame valdavalt Eesti Siga:

- jahutatud sealiha on 100% eestimaisest toorainest

- vorstitoodetes kasutame ca 90% kodumaist sealiha

Veiselihast tooraines on kodumaise osakaal ca 50% ja seda eelkõige vähese saadavuse tõttu.

AS Rakvere LK omanik 100% HKScan Corporation, kelle suurimad omanikud on Soome ja Rootsi seakasvatajad, omades üle 81% häälteõigusest. Eesti päritolu kodanikke 100 suurima omaniku hulgas pole.

Peeter
Mis on praegu Teie ettevõtte jaoks kõige olulisem, et püsida suurima ning edukama lihastööstusettevõttena Eestis?

Edu tagavad maitsvad tooted ning efektiivne ettevõttesisene töökorraldus. Seda kõike saab saavutada ainult läbi pühendunud professionaalsete töötajate.

tartlane
Kas liha kvaliteedil on ka vahet, kui ma ostan seda saðlõkina nt Selverist (või mis iganes muust suurest kaubandusketist) või nt Säästust/Maximast? Aitäh.

Juhul kui te ostate mingit kindlat Rakvere ðaðlõkki, siis on tegemist sama tootega, olenemata müügikanalist.

Lihamees
Millistele eksportturgudele panustab Rakvere lihatööstus kõige rohkem ning milliseid võimalusi näete ekspordi kasvatamisel?

Rakvere LK suurimad eksportturud on Läti ja Leedu, kus opereerivad meie tütarettevõtted. Kõige suuremat kasvupotensiaali näeme Leedu turul. Täna ei ole me Baltikumi suurimal turul liidrite hulgas, aga tahame sinna jõuda. Mis puudutab eksporti väljaspoole Baltikumi, siis ootame müügikasvu Venemaalt ja Hiinast. Ekspordi kasvatamise märksõnad on sihtturule sobivad tooted ning järjekindel töö edasimüüjate ja klientidega.

Mati
Milliseid kogemusi olete õppinud lähiturgudel tegutsevatelt lihatööstutelt (Skandinaavia, Venemaa jne)?

Läbi iseenda ja teiste kogemuste olen õppinud, et kõige olulisem on mõista oma ärimudeli plusse ja miinuseid ning arendada seda vastavalt tulevikunõudlusele. Rakvere LK ärimudel saab alguse söödatehastest, kus valmistatakse söödad oma sigadele ja lõpeb bränditoodete viimisega kaupluseletile. Vahepeale jääb seakasvatus, tapamaja, lihalõikus, lihatööstus. Kõik lülid on omavahel tihedalt seotud ning otsuste tegemisel peab alati mõistma nende ulatust ning mõju teistele lülidele.

Mari
Leiburi juhatuse esimees Asso Lankots on tõdenud, et osa Leiburi tootearendusest tuleb teha väljaspool Eestit et hoiduda infolekkest ja konkurentide kopeerimisaktsioonidest. Kuidas on Rakveres korraldatud tootearendus - kust saate ideid uuteks toodeteks ja kui tihti konkurendid teie tooteid matkivad?

Tootearendus on Rakvere üks prioriteete olnud juba aastaid. Uued maitsed, tooteideed ja pakendilahendused tulevad nii partnerfirmadelt, läbi messidel käimise kui reisimise. Püüame infoleket mõistlikkuse piire vältida, aga kindlat garantiid pole. Viimased aastad on näidanud, et meie poolt turuletoodud edukad maitsed ja pakendilahendused saavad konkurentide poolt väga kiirelt kopeeritud. Arvestada saab ehk 6 kuulise edumaaga, aga siis hakkad tasapisi märkama konkurentide analoogseid mustika, kirsi, metsamarja maitseid. Ühest küljest võiks seda võtta isegi komplimendina Rakvere tootearendusele, kes kenasti suunda näitab.

Hiina
Mida Rakvere Lihakombinaat Hiina plaanib eksportida?

Rakvere on Hongkongi eksportinud sealiha juba pea 3 aastat. Meie peamised artiklid on olnud seapead, -jalad, seamaod ja ribikondid. Hiinlaste toitumisharjumised on oluliselt erinevad läänemaailmast, aga nende nõudlus sobib hästi meie pakkumisega.

Artjom
Kui palju investeerite uutesse seadmetesse ja pühendunud töötajaskonna arendamisse?

Rakvere LK vajab investeeringuid nii sealihatootmise kui tööstuste arendamiseks Eestis ja Lätis. Meie keskmine investeeringusumma viimastel aastatel on olnud ca 6-7 mln EUR'i, mis jaguneb tootearenduse, efektiivsuse ja ehituslike projektide vahel.

Ettevõtte töötajate arendamine on kindlasti Rakvere jaoks oluline valdkond. Koolitus- ja arengukavad pannakse paika tavaliselt aasta alguses lähtuvalt töötajate arenguvestlustest ja vajadusest ning ettevõtte suundadest. Koolitusprogramme realiseerime nii ettevõttesiseselt kui -väliselt. Väga heaks abiks on näiteks Toiduliidu poolt organiseeritavad toidutööstuste spetsialistide ühised koolitusprgrammid, kus erialaspetsialistid saavad oma teadmisi ja kogemusi vahetada.

vinku
Kuidas olete suutnud suhteliselt hästi seni hoiduda kanalihamassi sisse segamisest ettevõttes valmistatavatele vorstitoodetele? Ja mis põhjusel seda teised tootjad järjest laiemalt teevad ja muudavad tooted vähemalt minu jaoks mittekõlbulikeks?

Eestis tegutseb üle 100 lihatööstuse. Konkurents on ülitihe ja kõik võitlevad selle nimel, et pakkuda tarbijale sobivamaid tooteid kui konkurent. Kes, mida ja mis vahenditega seda teeb, on juba konkreetse tööstuse otsus. Samas, võite kindel olla, et kaubandus hoiab lettidel ainult müüvat kaupa - butafooria on saamata käive.

Indrek
Kuidas on tarbijate suhtumine viimasel ajal e-ainetesse muutunud? Mitmed RLK konkurendid on hakanud tootma e-ainete vabasid lihatooteid, mida pakendil ka rõhutatakse. Millal Rakvere lõpetab nt E250 ja E621 kasutamise? Miks pole seni lõpetatud?

E-ainetega seoses levib meil palju müüte ja valeuskumisi. Mulle isiklikult tundub, et lisaainete temaatika on üle võimendatud. Kõik Eestis kasutatavad E-ained ja nende piirnormid on heaks kiidetud Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt ja tarbijale ohutud. E-temaatika asemel peaks kutsuma üles inimesi mitmekülgselt toituma ja rohkem sporti tegema.

70% Rakvere brändi all müüdavast toodangust on E621 vaba, samuti on kõik uued tooted. E250 on säilitusaine, mille kasutamisest loobumine lihatööstustes ei tule valdavas osas toodangus kõne alla, sest tooted muutuvad tarbijale ohtlikuks võimaliku botulismibakteri tõttu.

Annika Matson
1. Kui suurt müügikasvu (käibes) plaanite järgmiseks aastaks? 2. Mis aitab teie ettevõttel järgmisel aastal müüki kasvatada? 3. Kas ja kui palju planeerite tuleval aastal juurde palgata müügiinimesi (kui palju töötab teil täna RLK-s müügiinimesi)? 4. Mis kanaleid kasutate müügiinimeste palkamiseks? 5. Kas ja kui palju plaanite järgmisel aastal tõsta müügijuhtide palka?

Rakvere LK järgmise aasta eelarve on veel lõplikult kinnitamata, aga kasvuootus on 5% juures. Müügiedu peab tagama tootearendus ja hea müügitöö. Müügimeeskonnas muutusi ette näha ei ole. Uusi müügiinimesi otsime tavapäraseid kanaleid pidi - isiklikud tutvused, cv-online, kuulutused ajalehtedes. Müügijuhtide 2012 aasta motivatsiooniskeem on seotud aastaeesmärkide täitmisega.

Annika
Millist juhtimisalast raamatut te viimati lugesite, mida võiks ka teistele soovitada?

Ei mäletagi, mis juhtimisalast raamatut sai viimati loetud. Pigem hangin uusi ideid jooksvast perioodikast ning suheldes teiste inimestega (juhtidega).

Tonn
Kas te arvate, et tulevikus on võimalik ka sealiha osta turupealt nagu seda on terve elu tehtud või suured müügiketid söövad selle väikse kaupmehe lihtsalt oma hindadega välja? Kas Eestis on üldse enam tulevikku turgudel?

Turgude osakaal on viimastatel aastatel vähenenud, aga ma usun, et päris ära ei kao nad kunagi. Seda on näha ka mujal Lääne-Euroopa riikides, kus eksisteerivad paralleelselt talukaupa pakkuvad turud ja suured kaubandusketid. Turg ei ole mitte ainult müügikanal, vaid on ka oluline sotsiaalse suhtluse koht.

Mati
Rakvere Lihakombinaat on teinud viimastel aastatel olulisi ümberkorraldusi toodangu logistikas. Kas need muutused on õigustanud ootusi? Milliseid logistilisi lahendusi teete tulevikus kulude kokkuhoiu eesmärgil? Tänan!

2010 aasta sügisel läks Rakvere oma jaotuslogistikas üle avatud logistika mudelile, mis tähendab, et teeme koostööd teiste tarnijatega (seni vedas auto ainult Rakvere toodangut). Samuti oleme teinud ümberkorraldusi laotöös. Tulemused on olnud ootuspärased. Tulevikuplaanidest veel rääkida ei taha, aga eks me püüame hoida optimaalset kulustruktuuri ja samas tõsta klienditeeninduse taset.

Silver
Millist mõju avaldas MASU ja mida olete ette võtnud, et säilitada või tõsta ettevõtte kasumlikkust ja konkurentsivõimet lihatööstuse sektoris?

Masuaastad 2009-2010 tõid kaasa teatavaid muutusi lihatarbimises - vähenes kogutarbimine ning suurenes odavama hinnaklassi toodete osakaal. Tarbijad muutusid oma ostudes oluliselt ratsionaalsemaks võrreldes majandusbuumi ajaga. Need muutused kahtlemata esitasid väljakutse kõigile lihatööstustele. Minu hinnangul suutsime Rakvere LK-s uute oludega edukalt kohaneda, mille eest kahtlemata peab tänama kogu meie töötajaskonda! Kärpisime kulutusi, keskendusime põhitegevusele ning suunasime tootearenduse ja müügifookuse nõudlusele vastavalt. Ja eks jätkame samade suundadega.

Mari
Poeletid on juba enne jõule pungil verivorstidest. Kuidas on praadide ja verivorstide müük Rakverel sellel aastal läinud? Kas uutest toodetest on juba enne pühi tekkinud maitse- või müügihitte ja mis on Teie selle aasta lemmikud?

Jõulupraadide ja verivorstide müügiga oleme üldiselt rahul, hooaja algus on näidanud paremaid tulemusi võrreldes eelmise aastaga. Ja seda hoolimata lumepuudusest, mis tavapäraselt ikka müüa aitab. Head meelt valmistab uudistoodete müügiedu - Laste verivorst jõhvikatega, Õllepraad ja Rukkileivakattega Ahjukael on ka minu enda selleaastased lemmikud.

K
1) Miks haiseb sealiha kala järgi, kui see pannile visata? 2) Miks on loomaliha kvaliteet Eestis nii vilets? 3) Miks te arvate, et sojajahu, maitseainete ja rohke soolaga kokku keedetud roosa kördi müük, vorsti nime all, ei ole pettus?

1) Juhul kui siga on toidetud kalajahuga, siis võib sealihale jääda külge teatav kalalõhn. Rakvere LK tütarettevõtte Ekseko, kes varustab meid eestimaise sealihaga, ei ole viimased 10 aastat kasutanud kalajahu sigade söödas. Juhul kui tahate normaalse lõhnaga sealiha, siis valige Rakvere brändiga toode. 2) Eestis on lihaveisekasvatus veel suhteliselt noor, aga areneb jõudsalt - viimase üheksa aasta jooksul on lihaveiste arvukus kasvanud ligi 6 korda, samuti on paranenud tõulisus. See loob kindlustunde, et veiseliha kvaliteet järjest tõuseb. Rakvere LK on viimsed 6 aastat teinud tihedat koostööd Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsiga ja seda eelkõige eesmärgiga pakkuda stabiilse kvaliteediga eestimaist lihaveise liha. 3) Pakendil on kirjas detailselt, mis aineid toode sisaldab. Kedagi ei peteta ega sunnita ostma. Kaubavalik riiulitel on väga lai, loodetavasti leiate sobiva toote.

Vastatud küsimused

Juuli
Kui tugevaks hindate kaubamärki "Saaremaa", kas selle nime kasutumine annab juba ise teatava müügiedu?

Kaubamärk "Saaremaa" on Eestis ja ka lähiturgudel tuntud. Siiski ainult kaubamärk ei taga müügiedu, vaid ka pakutav toode.

Andra
Keda peate oma ettevõtte suurimateks konkurentideks Eesti turul?

Eestis on üle 100 lihatööstuse ja nad kõik on suuremal või vähemal määral meie konkurendid.

Juhan
Kas Teil on plaanis alustada eksporti ka Aasia riikidesse?

Läbi koostööpartnerite müüme juba täna Aasia riikidesse.

Rakvere
Kuidas on Rakvere Lihakombinaat reageerinud, et olete suutnud nad Selverites turult välja süüa?

Kindlasti ei saa täna väita et oleme RLK Selveritest välja söönud. Rakvere Lihakombinaat on Eesti turuliider ja temaga Selverites lihalette jagada on meie jaoks tunnustus.

Juhan
Mida Aasiasse ekspordite ja kui suured on mahud?

Täna ekspordime läbi koostööpartnerite Aasia turgudele tapasaaduseid, peamiselt seajalgu ja veisemagu.

Indrek
Kuivõrd lööb Saaremaa Lihakombinaadi juhtimises kaasa teie isa Vjatðeslav Leedo ja kas teist saab isa mantlipärija ka praamiäris?

Igapäevajuhtimises ta kaasa ei löö, suured strateegilised otsused arutame temaga eelnevalt läbi.

Loodan et praamiäri "pärandatakse üle põlve".

Annika Matson
Millal Saaremaa Lihakombinaat lõpetab e-ainete lisamise oma lihatoodetesse, nt tööstuslikult toodetud naatriumglutamaadi E621 lisamise?

Oleme toonud viimastel aastatel turule mitmeid uusi tooteid mis ei sisalda E621-te. Jätkame uute toodete väljatöötamist ilma naatriumglutamaadita.

Täna Eesti lihatoodete turul müüdavamad tooted siiski sisaldavad E621-te.

Juuli
Mis on keskmine toote eluea pikkus ja milliseid "legendaarseid" tooteid te oma kaubasortimendist alati pakute?

Toodete eluead on väga erinevad. On tooteid, mis kestavad vaid ühe hooaja, samas on tooteid mida oleme tootnud juba aastakümneid. Näiteks Saare viinerit on toodetud juba aastast 1981.

Üheks legendaarsemaks tooteks pean ise Saaremaa keedusalaamit mida hakati tootma 1995 ja mis on võitnud mitmeid auhindu.

Juuli
Millised on tootearenduse suunad, millist tootesortimenti arendate eriti?

Täna on meie tootearendus suunatud suitsulihadele ja E-vabadele toodetele. Samuti tegeleme aktiivselt "Saare Lihaveise" tootesarja arendamisega.

huviline
Kas plaanite peale Soome veel teisi põhjamaid vallutada, näiteks Rootsi, Norra? Kas plaanite veiselihast ka maitsvaid suitsutatud õllesnäkke teha? Kas toetate kedagi sponsorluse korras? Mis vorsti ise leiva peale panete? Kõike head!

Rootsi täna müüme. Norra turuga seoses veel plaane ei ole.

Saare Lihaveise lihast tehtud E621 vaba suitsusingi ja täissuitsuvorstiga on plaanis turule tulla varsti. Kõrge veiseliha sisaldusega Saaremaa Õllepiip on meil täna turul saada.

Sponsorluse korras toetame Eesti jalgpalli, sealhulgas Eesti Jalgpallikoondist. Lisaks toetame Saaremaal vähem kindlustatud ühiskonna gruppe.

Vorstidest söön heameelega meie suitsutatud juustu- ja doktorivorsti.

Ants
Milline on Teie toorainebaas?

Kas mõtlesite meie tooraine päritolu?

Saaremaal kasvab aastaringselt üle 30 000 sea, üle 5500 veise ja lisaks on Saaremaa üks Eesti suurimaid lambakasvatuse piirkondi.

Saaremaalt saame värske liha tooraine vajaduse täidetud ~60% ulatuses. Ülejäänud värske liha tooraine "impordime" mandri-Eestist. Lihatoodete valmistamiseks kasutame 90% ringis kodumaist toorainet.

Ants
Kas Saaremaa Lihatööstus kuulub vaid saarlastele?

Jah.

Lauri
Tere, Viimasel ajal Statoili jaamadesse müügile tulnud Saare vorst on väga hea maitsega, kas teised müügil olevad vorstid on ka Saaremaal toodetud ja kas on plaanis edaspidi sortimenti laiendada? Mida loete oma ettevõtte eelisteks teiste lihatööstuste ees?

Hetkel on Statoili jaamades müügil ainsana meie toodetest Saare vorst. Teised hot dog-i vorstid on toodetud mujal. Kindlasti oleme huvitatud ka edaspidisest koostööst Statoiliga.

Saaremaa Lihatööstuse eelisteks loen eelkõige meie toodete kvaliteeti, head maitset ja kõrget lihasisaldust.

Omandus
Kas saate täpsustada, kui suures osas kuulub Lihatööstus perekond Leedodele ja kui palju teistele saarlastele?

92% Saaremaa Lihatööstusest kuulub Holostovi Kinnisvara Haldus AS-ile ja 8% Compakt Kinnisvarale.

Rando.M
Nagu me teame, siis paljud Eesti suurettevõtted on vahetanud omanikku ja ettevõtete kontrollpakid liikunud eestlaste käest ära ja täna oleme neis ettevõtteis vaid statistid. Kas sinna nimistusse võib lähiaastatel ka Saaremaa Lihatööstus lisanduda?

Saaremaa Lihatööstust ei ostetud eesmärgiga edasi müüa.

Tõnu
Kuidas kulgeb eksporditurgudel või kas Saaremaa ettevõtte jaoks võib juba mandri-Eesti vallutamist pidada ekspordiks?

Eksporditurgudel kulgeb ootuspäraselt ja mandri-Eestit peame "juba" koduturuks.

Henry
1. Kui konkurentsivõimeline on Eesti lihatööstus? 2. Mis on Eesti toiduainetööstuse eelised, mis kitsaskohad? 3. Kui palju panustate ekspordile? 4. Kas Venemaa on pigem võimaluste- või riskiturg?

Oma toodete kvaliteedilt on Eesti lihatööstused konkurentsivõimelised.

Eesti toiduainetööstuse eeliseks pean toodangu kõrget kvaliteeti ja laia tooteportfelli. Kitsaskohad on kindlasti kapitali vähesus ja tänu sellele ka tootmismahtude piiratus.

Ekspordile panustame üha rohkem.

Venemaa on meie jaoks pigem võimaluste turg.

Tõnu 2
Kui suur on Saaremaa Lihatööstuse ekspordimaht ja millised on peamised eksporditurud? Millistel turgudel soovite oma mahte kõige enam kasvatada?

Tänane Saaremaa Lihatööstuse ekspordimaht on 11%. Peamised eksporditurud on Itaalia, Soome, Rootsi, Venemaa ja Läti. Läbi koostööpartnerite müüme ka Aasia riikidesse. Ekspordimahte soovime suurendada Soomes ja Venemaal, kuid mitte rohkem kui 30% ettevõtte kogumahust.

Vastatud küsimused

Sulev
Kui teil oleks võimalus alustada uuesti efektiivsuse tõstmisega, siis mida teeksite teisiti?

Ainus asi, mida me selle protsessi juures täna hinnates teisti teeksime on see, et me alustaksime muudatuse planeerimise ja juurutamisega varem - iga viivitatud kuu on kaotatud raha!

Kristo
Kui palju ja kuidas on muutunud Teie organisatsioon võrreldes ajaga, kui alustasite efektiivsuse tõstmisega?

Oleme märgatavalt muutnud oma organisatsiooni struktuuri. Vastutusvaldkonnad muutusid selgemaks, vähendasime juhtimistasemeid, liitsime erinevaid osakondi. Teadlikkus tootmisprotsesside efektiivsest toimimisest on minu hinnangul oluliselt tõusnud.

Atria
Kui võrdlete Atria ja Orkla kontserne, siis kummas on efektiivsuses kaugemale jõutud?

Kahjuks ei ole mul täna ülevaadet Atria efektiivsuse tasemest. Kalevis oleme me küll minu hinnangul pika sammu edasi astunud ja võime end täna julgelt võrrelda teiste Euroopa tootmisettevõtetega

Jeekim
Kui palju kasutate efektiivsuse tõstmisel väliskonsultantide abi? Kas peamiselt on kaasatud Eesti või väliskonsultandid?

Kui ca 1,5 aastat tagasi alustasime suuri ümberkorraldusi tootmises ja logistikas, siis kaasasime suurte kogemustega väliskonsultante Rootsist. Täna võib öelda, et see oli väga õige samm, kuna nad aitasid kaardistada olemasoleva olukorra ja seada eesmärgid, kuhu liikuda. Edasise viisime läbi oma jõududega ja täna enam väliskonsultante ei kasuta.

Julgen siinkohal kinnitada, et väliskonsultantide palkamisele kulunud vahendid suudame hilisema tootmisefektiivsuse kasvu tulemusel mitmekordselt tagasi teenida.

Efektiivsus
Kui palju jäi Kalev efektiivsuses maha Orkla grupi teistest ettevõtetest ja kuhu on kontsernisiseses võrdluses tänaseks jõutud?

Tootmisefektiivsuse näitajate osas jäi Kalev ca 1,5 aastat tagasi Orkla ettevõtetest oluliselt maha. Osaliselt tänu madalamale automatiseerituse tasemele, osaliselt aga ka suurte tootmisvõimsustega toodetud väiksemate tootmismahtude tõttu.

Tänaseks oleme suutnud kasvatada tootmismahte ca 20% kui ka tõsta automatiseerituse taset, juurutades tootmisprotsessis täisautomaatseid seadmeid (roboteid). Mõõdik, mida me võrdluses kasutame -"conversion cost" on tänaseks päevaks sisuliselt samal tasemel Soome magusatootjatega.

Alar
Millisel määral on seotud kvalifitseeritud tööjõu puudus ettevõtete võimega vajaminevat tööjõudu palgata? Paljude juhtide arvates on palgatase OK, inimesi lihtsalt ei ole. Kas Kalev on selle probleemiga kokku puutunud? Kuidas Kalev motiveerib töötajaid omandama spetsiifilisi oskusi, mida Eestis mujal rakendada ei ole võimalik? Investeerimine oskustesse peab ka ära tasuma. Millised on Kalevis sotsiaalsed tagatised töö lõppemise korral lisaks seadusandlusest tulenevale miinimumile?

Kalevi tuntud kaubamärk ja hea tööandja maine aitavad kindlasti kaasa tööjõu leidmisele. Reeglina ei ole meil olnud probleemi ametikohtade täitmisega, kuid väga spetsiifiliste ametikohtade puhul võib siiski mõnikord osutuda keeruliseks sobivate omadustega inimeste leidmine. Sellisel juhul eelistame sobivate isikuomaduste ja suure arenemistahtega inimesi, kes omavad vajalikku baasharidust.

Kuna magusatööstuse spetsialiste ei koolitata kusagil Eestis, siis tuleb meil oskustöölised alati kohapeal välja õpetada. Seda teevad kogenud kolleegid – Kalevi keskmine tööstaaþ tootmises ulatub 14 aastani! Meie pikaajalisim töötaja on Kalevis ametis olnud 56 aastat.

Tarmo
Millised KPI-d on teil peamiselt kasutuses ja kui tihti neid muudate?

Tootmises kasutatavad olulisemad KPId - Seadmete kasutamise efektiivsus (OEE), "conversion cost", tootlikkus kg/inimtunnis, optimaalsete partiide %, tarnekindlus. Üldjuhul vaatame neid üle üks kord poolaastas ja vajadusel muudame eesmärke.

Andres
Mis on olnud suurim väljakutse efektiivsuse tõstmisel ning kuidas olete selle lahendanud?

Suurimaks väljakutseks võib vast pidada protsessi kestel töötajate kaasamist ja mõttemaailma muutmist. Järjepidev eesmärgipärane töö on olnud see, mis on meid sihini viinud. Oluline on kindlasti, et kõik organisatsiooni tasemed on efektiivsuse tõstmisel kaasatud

IT mees
Mitu erinevat tarkvara süsteemi on teil tootmises kasutuses ja kui palju annavad Teile reaalseid tulemusi efektiivsuse tõstmisel?

Meil on tootmises kasutusel 3 olulisemat tarvaralahendust. Kindlasti toetavad need efektiivsuse kasvu protsesside planeerimisel, juhtimisel ja infovahetusel. Samuti on paljudel seadmetel oma tarkvaralahendused. Näitena on meil uuel toodete alusele ladustamise robotil tarkvara, mis tagab meile maksimaalse võimaliku aluse täituvuse.

Alts
Miks on ekspordi osakaal Kalevi müügis väga tühine? Omal ajal oli ju Kalevi ðokolaad üle N. Liidu tuntud ja hinnatud.

Ekspordi osakaal Kalevi müügikäibes on 10-15%, mis rahalises väärtuses on küllalt arvestatav summa. Ka täna on Kalevi tooted Venemaal teada-tuntud, kuid turuolukord on loomulikult muutunud - konkurente lugematu hulk ja riiklik tollitariifide süsteem soosimas sealseid kodumaiseid tootjaid.

Arendustegevus
Kui palju rakendate kiirprojekte, kus neid peamiselt rakendate ning kui jätkusuutlikult on teil õnnestunud töötajaid motiveerida kiirprojekte ellu viima?

Kiirprojekti mõiste jääb siin küll veidi segaseks, kuid meie lähtume oma projektide puhul pigem põhimõttest „9 korda mõõda, 1 kord lõika“, ehk me pöörame suurt tähelepanu projektide ettevalmistamisele. Tahame olla veendunud, et projekt, mille ette võtame, on lõpuks ka edukas.

Tarvo
Millised oli Kalevi majandustulemused lõppenud aastal?

Kalev lähtub majandustulemuste avaldamisel Orkla grupile kehtivatest börsireeglitest. Orkla avaldab 2011 aasta tulemused 09.02.2012.

Loodame seoses efektiivsuse kasvu ja ka suurenenud müügimahtudega 2011. aastalt paremat majandustulemust kui eelnevatel aastatel.

Helen
Kas Kalevi tänapäevaseid kommiümbriseid (avatavad rebimisega), mida ükski laps avada ei suuda, on efektiivsem toota kui kunagisi lihtsalt avatavaid (avatavad paberi keeramisega) kommiümbriseid?

Minu kogemus näitab, et lapsed suudavad kommi avada küll. Oleme kommipakenditega palju tööd teinud, et avamist lihtsustada (punane niit paberi sees, õhem pakkematerjal jne). Kuna Kalev ei kasuta oma toodetes säilitusaineid, siis tagab selline etikett kommidele parimate maitse- ja lõhnaomaduste säilimise. Lisaks olid Kalevi vanad pakkemasinad amortiseerunud ja vajasid väljavahetamist. Uuema põlvkonna pakkemasinad on loomulikult ka efektiivsemad.

Orkla
Millised eesmärgid pandi teile ametisse määramisel ettevõtte omanike poolt?

Orkla eesmärgid Kalevi omandamisel olid lihtsad ja minule väga sobivad.

Eesmärgiks on hoida ja väärtustada Kalevi pika-ajalisi traditsioone magusatööstuses. Ühe tõestusena selle eesmärgi poole liikumisel omandasime Tallinna linnalt Maiasmoka kinnistu vanalinnas, kus paiknevad Kalevi vanima eelkäija juured 1806.aastast.

Teine selge eesmärk on Eesti turule suunatud fookus ja siinsete magusasõprade ootustele veelgi paremate toodete pakkumine.

Loomulikult on meie eesmärgiks nii majanduslike kui ka emotsionaalsete väärtuste loomine Kaleviga seotud osapooltele - kliendid, töötajad, koostööpartnerid, ühiskond.

Ain
Kuidas suudab Kalev vastu seista välismaisele (odavamale) magusakraamile, eriti arvestades, et praegu on tarbija väga hinnatundlik?

Kalevi üks oluline eesmärk on toota vaid kõrgekvaliteedilisi tooteid. Oleme vabanenud transrasvhapetest meie toodetes, läinud üle täielikult ðokolaadiglasuurile, arendanud mitmeid uusi tooteid ja kõrgeima kvaliteedi tagamisega jätkame ka edaspidi. Meie valikust leiab omale sobiva toote nii hinnatundlikum tarbija, kui ka kõik teised.

Ivo
Milline on teie soovitus, kust ja kuidas alustada ettevõtte efektiivsemaks tegemist?

Kuigi ettevõtteid on väga erinevaid, tasub siiski alati algust teha tänase olukorra kaardistamisega. Kaardistada tuleb kogu ettevõte tervikuna, mitte vaid üksikuid töölõike. Kui on võimalik, siis tasub siin kaasata jõude väljaspoolt – ise oled igapäevaselt oma asjadega nii harjunud, et ei oska neid enam kõrvaltvaataja pilguga hinnata. Pärast kaardistamist on mõistlik alustada väiksemate ja lihtsamate muudatuste tegemisest ning mitte võtta ette esimesena keerukaid ja väga suure osakaaluga projekte.

20 võtit
Kui hästi on teil õnnestunud rakendada ettevõttes 20 võtit ning milliseid reaalseid kasulikke tulemusi on see metoodika andnud?

Kalev ei ole otseselt rakendanud 20 võtme süsteemi, oleme kasutanud selle mõningaid põhimõtteid ja alustalasid oma igapäevases töös.

Parima tulemuse andis kindlasti Puhastamine ja korrashoid, see aitas meil oluliselt süstematiseerida ja korrastada töövahendeid - igal asjal on nüüd oma koht ja kõik mittevajalik (töövahendid, üleliigsed seadmed, kastid jms) tuleb likvideerida.

Väiksem osatähtsus ei ole ka Risttreeningul, mis on muutnud meid palju paindlikumaks, töötajad oskavad töötada erinevatel liinidel, puuduvad nn võtmeisikud, mis võimaldab meil alati käivitada selle liini, mida parasjagu vaja.

Väiksed nipid
Nimetage palun 3 kõige tõhusamat muudatust, mis on kõige väiksemate vahenditega kõige enam tõstnud ettevõtte efektiivsust.

Efektiivsuse tõstmine Kalevis on tegelikult paljude väikeste parenduste ja muudatuste tulemus. Kui tuua välja vaid kolm, siis nimetaksin järgnevaid:

Parima tulemuse on andnud 24h jälgimine - mõõdikute ülevaatus igapäevaselt: mõõdame tootmises igat tundi eraldi.

Sellega on tihedalt seotud igahommikuste koosolekute „süsteem“, kus vaadatakse üle eelmise päeva tulemused ja võetakse kasutusele abinõud, et saavutada veel parem tulemus.

Kaks eelmist läksid meile ehk töövahenditena maksma paarsada eurot, kuid on aidanud meil tootmise efektiivsust tõsta ca 30 %.

Kolmandana nimetaksin lisaseadmete kasutuselevõttu tootmises (peeglid, raadiosaatjad, kaamerad), mis kiirendas infovahetust ja vähendas töötajatel vajadust liikuda erinevate seadmete vahel

Allan
Mis tähendab efektiivsus teile endale?

Efektiivsus tähendab mulle vähemate vahenditega parema tulemuse saavutamist ja seda ka isiklikus elus.

Peeter
Kas ja kuidas koolitate oma väliskliente efektiivse tarneahela saavutamiseks?

Kahjuks ei saa täpselt aru väliskliendi definitsioonist.

Jaan
Kas saite Atria kontsernis töötades mõne väärt kogemuse, mida olete ka Kalevis rakendanud? Kui olete, siis millega tegu?

Atria kontsernis rakendati samuti mitmeid meetmeid ja projekte efektiivsuse tõstmisesks. Atria tootmisprotsess seafarmidest kuni lõpptooteni erineb siiski oluliselt Kalevi omast ja otseselt ühtegi ülevõetud kogemust Kalevisse rakendatud ei ole. Hoiak efektiivsema tootmistsükli suunas on kindlasti mõlemas etevõttes

Osale arutelus

  • Margus Kastein

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara