3. detsember 2014
Jaga lugu:

CM: MDC Max Daetwyler Eesti: peame panema noored oma töö üle uhkust tundma

Kuigi Eestis suudetakse teha kõrgel tasemel teadust, jääb siin vajaka praktilistest oskustest, mida geniaalsed arendused riigile tuua võiksid. Šveitsi masinaehitusfirma tütarettevõte MDC Max Daetwyler Eesti AS on võtnud südameasjaks tõsta Eestis kutsehariduse mainet ja taset.

MDC Max Daetwyler Eesti kogemus näitab, et kutsekoolist tulevad noored ei oma piisavalt praktilisi kogemusi ning seetõttu alustati koostööd SA Innove kutsehariduse agentuuriga, mille eesmärk on eelduste ning võimaluste loomine kutsehariduse sisuliseks arenguks ja populariseerimiseks ühiskonnas. Ettevõtte juhatuse liikmete Kaili Vohnje ja Robert Bécsy hinnangul annab see ühest küljest neile võimaluse leida endale häid töötajaid, teisalt aitab tõsta kogu Eesti kutsehariduse ning tööjõu taset, sest praktilised kogemused reaalses metalliettevõttes ei jäta väljaõpet ühekülgselt teoreetiliseks.

„Kindlasti ei ole meie eesmärk kunagi olnud kasutada siinseid inimesi odava tööjõuna, vaid pakkuda neile osa maailmatasemel masinatööstuse põhimõtetest, töökultuurist ning oskustest,“ toonitab Bécsy, kes töötab Eestis 1996. aastast, sisuliselt alates MDC Max Daetwyler Eesti AS loomisest. Ta lisab, et ettevõtte põhimõte on luua pidevalt suuremat väärtusloomet. Seoses oma spetsiifilisuse ja kõrgete nõudmistega ei saa nad täna lubada endale töötajaid otse koolipingist, vaid nende väljaõpetamine spetsialistideks on pikk mitmekuuline protsess, mis toimub sageli emafirmas Šveitsis.

„Eesti Riik ja siinsed lapsevanemad võiksid panustada rohkem kutseharidussüsteemi arendamisele,“ nendivad Vohnje ja Bécsy. „Ettevõtted investeerivad küll innovaatilistesse seadmestesse ja töötajate koolitamisse, kuid kahjuks on see võimalik ainult suurematel ja tugevamatel. Meie saame saata oma töötajaid emafirmasse kogemusi omandama, aga paljudel teistel see võimalus puudub. Leiame, et riik võiks olla aktiivsem ning peaks rohkem kutseharidust tähtsustama. Samuti lapsevanemad, kellel on iga noore elus oluline roll. Eesti kutsehariduse tase ei ole sugugi kehv, kuid noored ei oska hinnata kutsetööjõudu ja „päris“ ametit.“

Töötajaid tuleb õpetada uhkust tundma oma ameti üleMDC Max Daetwyler Eestis töötab täna 85 inimest, kellele teadvustatakse igapäevaselt, et nad on ettevõttele tähtsad ning teevad olulist tööd.

„Kohati on see nagu töökasvatus, kus õpetame noortele lisaks tööle ja teoreetilistele ning praktilistele teadmistele distsipliini ning uhkust tundma oma töö üle. Saadame nad selleks Šveitsi, et nad mõistaksid, mida meie töö tähendab ning mida mõeldakse mujal Euroopas kvaliteedi all. Iga meie töötaja peab olema uhke, et ta oskab teha niisugust tööd ning et ta on selle eest hästi tasustatud. Inimene, kes teeb kingi, ei ole halvem inimesest, kes neid müüb,“ toob Bécsy näite ja lisab, et lisaks töö- ja praktikakohale peaksid seda mõtet toetama ka lapsevanemad, kool ning riik.

Täna omab MDC Max Daetwyler Eesti tööstus sarnaselt emaettevõttele tervet väärtusloomeahelat. Firma vastutab seadme valmisehitamise eest otsast lõpuni, pakkudes erinevaid tööprotsesse nagu keevitamine, lõõmutamine, terashaaveldus, kruntimine, freesimine, lihvimine, värvimine, montaaž,elektromontaaž vajadusel oma majas toodetud elektrikilpidega ning mõõtmine ja protokollimine.

Sel aastal investeeriti seadmetesse, infrastruktuuri, uute tootmisruumide ehitusse ning vana hoone remonti enam kui 3,6 miljonit eurot. Investeering annab ettevõttele võimaluse teha senisest veelgi suurema lisandväärtusega tooteid, kontsentreeruda emafirmale allhanke tegemise asemel Eesti, Skandinaavia ja Põhja-Saksamaa ettevõtetele teenuse pakkumisele ning suurendada käivet.

Uudseks innovatiivseks seadmeks on portaal-freesimiskeskus Uniport 6000, mis võimaldab ühe ülesvõttega viiest küljest freesida kuni 8 meetri pikkuseid tooteid. Antud tehnoloogia võimaldab ettevõttel pakkuda valmistooteid kuni lõppmontaažini välja ning teostada nö. turnkey projekte nendele turgudele, mis jäid kättesaamatuks seoses vastava tehnoloogia kasutamise puudumisega Eestis. Kuigi emafirmas on vastav pädevus olemas, on transpordikulud Eestist Šveitsi ja tagasi Põhja-Euroopasse niivõrd ebamõistlikud, et kaoks kulueelis konkurentide ees. Kulueelis ongi sageli määrava tähtsusega tarnekindluse ja kvaliteedi kõrval.

Hetkel 8 miljoni euro suuruse käibega MDC Max Daetwyler Eesti valmistab detaile autotööstuse, heitvee- ja mereveepuhastussüsteemide, trükitööstuse, tuuleenergia, energiasektori ning põllumajanduse seadmetele ja masinatele. Ettevõte omab ISO 9001:2008 juhtmissüsteemi ja ISO 3834-2 keevitussertifikaati.

Trumbiks on eriti suurte toodete tootmine

„Meid eristab konkurentidest oskus, kogemus ja võimalust valmistada terviklikke, suure täpsusastmega  kuni 12 tonni kaaluvaid ja kuni 10 meetrit pikki masinakeresid. Meie põhikompetents on komplekssete teraskonstruktsioonide, kuni 12 tonni kaaluvate masinaraamide ja viimasel paaril-kolmel aastal ka suuredimensionaalsete monteeritud täpisseadmete tootmine,“ räägib Vohnje ja lisab, et täna saab klient kogu teenuse ühest majast. Samas on endiselt võimalik emafirmas Šveitsis Ursenbachis mikromeetri täpsusega freesida ja lihvida keerulisi keeviskonstruktsioone – taolist teenust ei paku siinkandis keegi teine.„Oleme alati rõhunud kvaliteedile ja tarneaegadest kinnipidamisele ning suhtume oma klienti kui koostööpartnerisse. Kuigi emafirmas on meil toodete arendamiseks ja väljatöötamiseks terve osakond, siis Eestis toodame põhiliselt klientide projektide järgi, nõustades neid omalt poolt aastakümnete pikkuse oskusteabega,“ sõnab Bécsy.

Tänavuse investeeringuga kasvas MDC Max Daetwyler Eesti tootmisala Betooni tänava kinnistul kaks korda, mis rahuldab ettevõtte vajadused lähiaastateks. Edasist hoone ega isegi parklaala laienemist aga hetkel planeerida ei saa, sest krundi täisehituse protsent on tänaseks täis.

„Püüdsime aastaid osta riigilt tühermaad oma krundi kõrvalt, kuid koguaeg lükati menetlust edasi põhjendusega, et see maa läheb ühel hetkel Tallinna linnale. Suur oli meie üllatus, kui äkki selgus, et maa on müüdud hoopis ühele Ukraina firmale. Mujal maailmas ikka riik soodustab välisinvesteeringute arengut, kuid siin kahjuks ei käi see asi nii,“ toob šveitslane Robert Bécsy esile asjaajamise keerukuse Eestis.

MDC Max Daetwyler Eesti AS on Šveitsis Bleienbachis asuva MDC Max Daetwyler AG tütarfirma. Ettevõtte põhitegevus on kõrgtehnoloogiliste seadmete ja masinate ehitus, teraskonstruktsioonid ning heitveepuhastussüsteemide tootmine. 1995. aastast Eestis alates tegutseva ettevõtte toodangust läheb ekspordiks 90%.

www.daetwyler.com

Content Marketing (CM) ehk sisuturundus on moodne trend kogu maailmas, mille läbi ettevõtted tutvustavad oma parimaid kogemusi, tooteid ja teenuseid. CM artikkel lähtub alati artikli eest tasunud kliendi huvidest ning seal sisalduva info tõesuse eest vastutab klient.

Autor: Toostusuudised. ee

Jaga lugu:
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24harro@toostusuudised.ee
Roberta Lupp
Roberta LuppTööstusuudised.ee sündmusedTel: 5331 0510roberta.lupp@aripaev.ee
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077Rain.jyristo@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt