Investeerida tasub ka väiksemaid partiisid võimaldavatesse robotitesse

ABB tööstusrobot.  Foto: ABB

Columbus Eesti digieksperdi Indrek Sabuli sõnul võiksid Eesti ettevõtted julgemalt investeerida robotitesse, mis suudavad teha uudset ja tehnoloogiliselt keerukamat toodangut väiksemates partiides.

Märtsis kirjutas tööstusuudised.ee, et tootmise automatiseerimine on maailmas kiirenemas ja sealjuures kasvab ka tööstusrobotite arv tööstuses. Kui veel 2015. aastal oli maailmas tööstussektoris 66 robotit 10 000 töötaja kohta, siis näiteks 2016. aastal oli sama näitaja juba 74.

Columbus Eesti digitaliseerimisekspert Indrek Sabuli sõnul on tööstusrobotite hulk on reeglina suurem nendes riikides, kus toodetakse suure lisandväärtusega ja keskmisest keerukamaid tooteid. "Tänu sellele on nendes riikides ka suur ekspordi osakaal, kõrge SKP ja üldine heaolu," ütles Sabul 24. mail Äripäeva vahel ilmunud eriväljaandes "Tarneahel". 

"Oma suurusest tulenevalt ei suuda Eesti konkureerida odava masstootmisega. Kuid me ju tegelikult ei soovigi seda. Eesti ettevõtetele sobiks ideaalselt Šveitsi mudel: toota uudset, keskmisest kallimat ja kõrge lisandväärtusega toodangut ning müüa seda kitsamale sihtgrupile, kellel on suured sissetulekud ja kõrgendatud nõudmised," rääkis Sabul.

Sabul ütles, et maailma intellektuaalse omandi organisatsiooni (WIPO) andmetel on Šveits maailma üks juhtivaid riike tööstusinnovatsiooni ja patentide hulga poolest. Näiteks 2016. aastal registreeriti seal 11 125 tööstusinnovatsiooni patenti, samal ajal kui Eestis oli see näitaja vaid 291. Tööstusrobotite arv 10 000 töötaja kohta on Šveitsis 128, Eestis samal ajal 11.

"Üheks takistuseks Eestis on ka see, et paljude arvates on tööstusrobotite peamine (või isegi ainuke) eesmärk muuta tootmist efektiivsemaks ehk asendada inimest ning teha sama tööd rohkem ja kiiremini," analüüsis Sabul. "Jah, sellise eesmärgiga robotid on kasutusel masstootmises. Sellist robotiseerimist tuntakse ka fikseeritud automatiseerimisena (fixed automation). Arusaadavalt ei ole sellisel robotiseerimisel Eestis suurt kõlapinda, kuna meil masstootmine sisuliselt puudub."

Sabuli sõnul võiksid Eesti ettevõtted julgemalt investeerida just sellistesse robotitesse, mis suudavad teha uudset ja tehnoloogiliselt keerukamat toodangut väiksemates partiides ning suure variatsioonivõimeksuega (flexible automation). "Julgemini võiks kasutada ka riigi poolt pakutavaid toetusmeetmeid tootearendusele, tööstuse digitaliseerimisele ja automatiseerimisele ning ekspordile," soovitas Indrek Sabul.

Veel rõhutas Sabul, et ühtlasi on meil väga võimekad, kuid tootjate poolt alakoormatud teadlased, kellega koostöös teostada uuringuid ja arendada välja uusi tooteid. "Suurte edulugude jaoks on vaja veel vaid ettevõtjate poolset ambitsiooni, initsiatiivi ja investeerimisjulgust," märkis Sabul.

Jaga lugu:
Seotud lood
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077