Autor: Tööstusuudised.ee • 8. aprill 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Välisvärbamistoetus suureneb ning laieneb ka inseneridele

VKG otsib väljaspoolt neid spetsialiste, kellele Eestis väljaõpe puudub - üks selline eriala on näiteks naftakeemia.
Foto: Andras Kralla
EASi väljastatav välisvärbamistoetus suureneb varasemalt 2000 eurolt 3000 euroni töötaja kohta ja laieneb ka inseneride värbamisele.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) väljastatav välisvärbamistoetus suureneb varasemalt 2000 eurolt 3000 euroni töötaja kohta, vastates paremini välisspetsialisti värbamisega seotud tegelikele kuludele. Vastuseks Eesti ettevõtjate vajadustele saavad ettevõtted nüüdsest taotleda välisvärbamistoetust lisaks IT-spetsialistide värbamisele välismaalt ka loodus- ja tehnikateaduste tippasjatundjate värbamiseks teistest riikidest.

„Välisvärbamistoetus on sündinud tänu koostööle ettevõtjatega, tänu nende poolt esile toodud vajadusele laiendasime toetust nüüd ka inseneride värbamisele,” ütles EASi programmi Work in Estonia programmijuht Triin Visnapuu-Sepp, kelle sõnul on inseneridest puudus ka paljudes traditsioonilise majanduse ettevõtetes.

„Välismaalt värbamine on ettevõtte jaoks küll kallis, kuid kui spetsialisti Eestis ei ole, on see ka möödapääsmatu,” ütles Visnapuu-Sepp. Tema sõnul toob kõrgepalgaline tipp-spetsialist riigile maksude näol kulu tagasi mõne kuuga. „Kitsal, kuid vajalikul erialal tegutsevad välismaa tipp-spetsialistid koolitavad sageli välja ka Eesti inimesi ning võimaldavad sel moel arendada erialast järelkasvu siin.”

Viru Keemia Grupi personalijuht Tea Allikmäe ütles, et nende kontsern otsib väljastpoolt Eestit vaid neid spetsialiste, keda Eestis hetkel pole. „Väljapoole vaatame ainsal põhjusel - meile vajalikele erialadele, näiteks naftakeemiale, Eestis spetsialiste ei õpetata,” ütles Allikmäe.

Bolt (endine Taxify) värbas eelmisel aastal Eestisse välisriigist 59 inimest. „Oleme rahvusvaheline ettevõte ja otsime eelkõige insenere kogu maailmast. Välisvärbamistoetus on kindlasti siinkohal abiks,” ütles Bolti inimeste ja töökultuuri eest vastutav Agne Sokolov.

Välisvärbamistoetust ei maksta välja kohe ning selle saamise tingimuseks on, et toetusega värvatud töötaja peab olema Eestis makse maksnud vähemalt viis kuud. Toetuse eesmärk on katta kulutusi, mida tööandjad peavad tegema välisriigist uute inimeste värbamiseks, mistõttu ei tohi toetust saav spetsialist viimase kolme aasta jooksul olla Eestis töötanud või õppinud.

Work in Estonia on koostöös Eesti ettevõtjatega tegutsev Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse loodud programm, mis aitab ettevõtetel leida ja hoida puuduolevaid tipp-asjatundjaid kogu maailmast. Toetuse andmise eesmärk on ergutada välisvärbamist ametikohtadele, kuhu Eestist on keeruline töötajaid leida.

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077