27. aprill 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Rootsi tööstusettevõte hädas tarneahelaga

AQl on Eestis kaks tehast.
Foto: Julia-Maria Linna
Koos üleilmse majanduskasvuga on paljudel suurtel tööstusettevõtetel tõusva käibe kõrval tekkimas probleeme tarneahelaga, Rootsi AQ Group, millel Eestiski üle 300 töötaja, ei ole siin erand.

"Tööstussektoris on buum ja paljud AQ suurkliendid on tegemas kiiret kasvu, mis on kaasa aidanud tootja käibekasvule. Samal ajal on õnnestunud kontsernil võita ka turuosa. Uusi tuuli on Mehhikos, kus koliti suuremale tootmispinnale, meditsiinitehnoloogia äri on tõusuteel ning piirkondlikult tugevdasime positsioone ka ülevõtmistehinguga,“ viitas tegevjuht Claes Mellgren aprillis Soomes ja Eestis ostetud kahele tehasele.Kuid lisaks ootamatule alumiiniumihinna tõusule seoses süveneva sanktsioonisõjaga USA ja Venemaa vahel kimbutab AQ kontserni raskused tarneahelas. Tootmisvõimsuste ammendumisest ja tarneahela viivitustest on tegelikult rääkinud ka Euroopa suuremad majanduskindluse indeksid terve aasta alguse, AQ Group ei ole siinkohal erand.

„Esimeses kvartalis süvenesid viivitused nii tooraine kui komponentide hankimisel, mis omakorda põhjustas viivitusi klientidele tarnimisel,“ jätkab  „See läheb kontsernile omajagu maksma, nii transpordikulude, ületunnitöö kui lisapersonali tõttu. Kõige enam aga paneb muretsema võimalik mõju meie klientide usaldusele,“ märkis ta.Kontserni käive kasvas esimeses kvartalis 8,8 protsenti miljardile Rootsi kroonile (100 miljonit eurot), maksueelse kasumi marginaal oli 6,3 protsenti, mis jäi alla mullusele 9,2 protsendile. Samas neljanda kvartali marginaal oli veel olnud 3,1 protsenti ning tegevjuhi sõnul oli marginaali tõus tervitatav, kuid tööd soovitud 8 protsendi saavutamiseks tuleb veel teha.Muuhulgas märkis Mellgren, et ümberkorraldusi vajab Rootsi tütarfirma AQ Welded Structures ja probleeme kasumlikkusega on ka kommertssõidukitele lehtmetalli ja plastkomponente tootvas üksuses.Eestis on AQ Groupil Pärnus kaks tehast, AQ Lasertool ning aprilli algul ostetud Mecanova OÜ tehas. Viimane osteti koos Soome emafirmaga Mecanova OY. „Mecanoval on klientide seas hea kuulsus, kuid on probleeme nõrga bilansiga. Pärnu tehas jälle täiendab kenasti meie AQ Lasertooli tehast,“ märkis Mellgren.Pärnu uus haru orienteerub Mellgreni sõnul oma tootmises senisest rohkem tööstusettevõtetele. AQ Lasertooli tootmine saab olema tulevikus rohkem automatiseeritud.AQ Lasertool OÜ tegevjuht Rein Volt on varem öelndu, et tehingu tulemusel võimalust arendada grupisisest ristmüüki ja otsida paremat sünergiat materjalide ostmise poolelt. „Samuti jagada kogemusi parimast praktikast,“ lisas Volt.Esialgsetel ja konsolideerimata andmetel kasvas AQ Lasertooli käive esimeses kvartalis aastaga 12 miljonilt 13,8 miljonile eurole. Möödunud aastal oli käive kokku 38,6 miljonit. Mecanova OÜ käive oli möödunud aastal 3,1 miljonit ja kahjum 360 000 eurot. Esimeses kvartalis esialgsetel andmetel kasvas see aga 670 000 eurolt pea miljonini.

Autor: Kristjan Pruul, Äripäev

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077