Hyrles: Tööstus 4.0 võti on koostöö ja kommunikatsioon

Hyrlese operatiivjuht Reio Rahumägi.
Hyrlese operatiivjuht Reio Rahumägi.

Koostöö ja kommunikatsioon on Tööstus 4.0 põhimõtete juurutamise võti. Küsimus ei ole vaid IT-süsteemide kasutamises ega robot-tööpinkide rohkuses, vaid nende omavahelise suhtluse loomises, kirjutab metallitööstuse Hyrles operatiivjuht Reio Rahumägi.

Hyrlesel kui ka teistel tootmisettevõtetel on mured sarnased ja peamiselt seotud andmete kogumise tõlgendamise ja reaalajas kuvamisega. Lisaks, kuidas infot kiirelt igapäeva tootmisotsuste tegemiseks rakendada, kui kiiresti on valmis tootmisplaan ja kui kiiresti on võimalik seda muuta.

Samuti näitab statistika, et Eesti ettevõtete tootlikkus jääb oluliselt alla Kesk-Euroopale või arenenud tööstusriikidele. Milles siis asi - meil on võimsad seadmed, head ja töökad spetsialistid ning ka tellimuste puuduse üle täna ei kurda. Kas me siis ei olegi piisavalt töökad ja edasipüüdlikud või teeme midagi valesti? Kas ehk siiski on selles paljuräägitud Tööstus 4.0 põhimõtetes midagi sellist, mis on jäänud meile märkamatuks?

Tööstus 4.0-ga seostub paljudele IT, robotid ja suured investeeringud. Sageli löövad Eesti tööstusjuhid seda kuuldes käega, et nii väikses ettevõttes nagu meil pole seda tarvis ja saadakse ikka hakkama vana hea Exceliga - kõik on niigi selge, kõik ju toimib ja miks seda siis muuta? Kui pole ambitsioone, siis ei peagi muutma – nii saab rahulikult ära elada kuni järgmise kriisini. 

Tootmisplaani muudatused tekitavad kulusid

Ettevõttes, kus masinapark koosneb 5-10 erinevast pingist, on vaja tagada nende ühtlane ja plaanipärane koormatus. Iga muudatus tootmisplaanis tähendab kellegi ületunde, tööd nädalavahetusel või kulusid, mis sageli jäävad tähelepanuta. Mida väiksem on ettevõte, seda rohkem teeb kasumile haiget väiksemgi tõrge ja seda olulisem on neid tõrkeid ennetada ja vältida, maandada riske ning teha koostööd - ka konkurentidega.

Allhange on tuntud võimalus keskenduda põhitegevusele ja osta sisse teenuseid. Seda kasutatakse palju tööstuses ja nii toimub see kogu maailmas. Koostöö ja kommunikatsioon on Tööstus 4.0 põhimõtete juurutamise võti. Küsimus ei ole vaid IT-süsteemide kasutuselevõtus ega robot-tööpinkide rohkuses, vaid nende omavahelise suhtluse loomises.

Sageli on tootmisettevõte küsimuse ees, et paarikümnest ülikallist tööpingist kaks-kolm seisavad, sest neile pole sobivaid tellimusi. Samal ajal on teine ettevõte hädas tellimuste tähtajalise täitmisega, kus just neid pinke saaks rakendada. Kes enne tellis, seda enne teenindame – põhimõte. Väga raske on ettevõtetes juba kinnitatud plaani kokku lükata juhul kui tootmises tekib auk.

 

NB! Reio Rahumägi esineb 17. novembril tööstusmessi Instrutec 2017 tippjuhtide päeval ettekandega „Digitaliseerimine ja koostöö tootmise automatiseerimisel“. Loe lisa siit.

Osale arutelus

  • Reio Rahumägi, Hyrles OÜ operatiivjuht

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara