9. august 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Potisepp: sellist populismi pole ma enne näinud

Sirje Potisepp
Foto: Harro Puusil
Praegusest hinnatõusust palju järsem ootab meid ees järgmisel aastal, ütles Eesti toiduainetööstuse liidu juht Sirje Potisepp Põhjarannikule.

Sirje Potisepp ütles Põhjarannikule, et palju järsem hinnatõus ootab ees tuleval aastal, kui rakenduvad uued aktsiisid. “Valitsuse valusad otsused löövad kõige valusamalt kõige nõrgemaid. Selle valitsuse otsused, kes kogu aeg rõhutab, kui väga ta inimeste eest seisab. Sellist poliitilist populismi ei ole mina enne veel näinud.”

Praegune pole hinnatõus, vaid hindade taastumine

Potisepp sõnas, et me mäletame väga hästi hinnatõuse, aga me ei taha mäletada hinnalangusi. “Enne kriisi maksis kilo viilutatud juustu – sellist keskmise hinnatasemega juustu – 10 eurot, mis on täiesti õiglane hind. Kriisi ajal oli hind 4 eurot ja alla sellegi, nüüd on juba ligemale 6 eurot.”

Tema sõnul on praegu tegemist hindade taastumisega ning sellel on kaks põhipõhjust. Kõigepealt tooraine päris suur hinnatõus – seda nii piima kui ka liha puhul (sealihakilo maksis vahepeal alla kolme euro) –, teiseks pidev tööjõukulude kasv. “Töötlevas tööstuses on tööjõukulud kasvanud keskmiselt 7,5% aastas, toiduainetööstuses pisut vähem – alla 7%. See on tingitud meie tööjõupuudusest – kes rohkem maksab, saab töötaja endale.”

Sealiha hinnal on veel üks mõjutaja – sigade Aafrika katk, mille tulemusena sealiha lihtsalt ei jätku. “Eesti ei ole üksi ja omaette, me oleme seotud suure maailmaga ning väikeriigina oleme väga haavatavad,” tõdes ta.

“Me ei näe märke, et tooraine hinnad võiksid langeda, pigem võivad need tõusta,” ütles Sirje Potisepp, et Euroopa ja maailmaturul nõudlust piima- ja lihatoodete järele on. “Palju oleneb ka sellest, millised tulevad teraviljasaagid. Mõjutajaid on mitmeid ja mõndagi neist pole võimalikki ette aimata, rääkis ta Põhjaranniku artiklis.

Juulis ulatus inflatsioon 3,6 protsendini, mis on nii tänavune kui ka nelja aasta rekord. Swedbanki ökonomist Liis Elmik rääkis, et iseenesest oli hindade tõus juulikuus ootuspärane ning teisel poolaastal ongi inflatsioon aktsiisimäärade tõusu tõttu mõnevõrra kiirem. Rahandusministeeriumi analüütik Kristjan Pungas rääkis, et ehkki kaupmeestel oli hulganisti varusid, lisati maksutõus siiski lõpphinnale. „Teisisõnu suurendasid kaupmehed kasumimarginaali aktsiisitõusu võrra,“ ütles ta Äripäeva artiklis.

Autor: Äripäev.ee

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077