Hele Hammer: kuidas koostöövorm VMI enda jaoks tööle panna?

Hele Hammer
Hele Hammer

Telema tegevjuht ja TTÜ rahanduse õppejõud Hele Hammer rääkis täna toimuval Pärnu tarneahelakonverentsil tarneahela läbipaistvusest ja sellest, kuidas koostöövorm VMI enda jaoks tööle panna.

Hele Hammer rääkis Pärnu tarneahelakonverentsil, et tarneahela probleemid on tarneaugud ja varude kõrge tase. „Parandada on vaja mõlemat korraga ja seda aitab teha info jagamine. Selleks omakorda on vaja teadlikkust ja tehnoloogilist taset,“ selgitas Hammer ettekandes.  

Üks koostöövorm nähtavuse parandamiseks on VMI (Vendor Managed Investory), mis on Euroopas siiski üsna vähe levinud.

Hammer selgitas, et vähese leviku üks põhjus on vähene teadlikkus VMIst kui võimalusest. „Vaja oleks ka, et ostja ERP-süsteemil oleks võimekus infot väljastada. Ilmselt kliendi ERP suudab seda teha, kuid seda lihtsalt ei teata,“ selgitas Hammer.

VMI rakendamiseks oleks Hammeri sõnul vaja, et ostjal oleks üldse soov seda teha. „Vajalik on ostja usk info jagamise kasudesse, seda saame suurendada suheldes,“ sõnas ta. Vajalik on ka valmisolek elektrooniliseks andmevahetuseks, kuid see on Hammeri sõnul juba niikuinii elementaarne.

Edukaks VMI kasutamiseks oleks vaja tehnoloogilist võimekust ehk infosüsteemis peaks olema VMI moodul. „Paljudes tarkvarades on VMI-moodul olemas. Võimalik, et selle peab juurde ostma,“ selgitas ta ja lisas, et VMI kasutamiseks on olemas ka pilvelahendused.

Hele Hammeri sõnul kasutati VMI koostöövormi Eestis esmakordselt 2001. aastal. „Pioneerid olid Baltika ja Kaubamaja. Kaubamaja hakkas iga päev saatma müügiinfot. Baltika viis siis vastavalt juurde pükse ja neid numbreid, mis maha müüdi. Lõpuks hakkasidki inimesed saama õigeid numbreid, sest varem oli õige number kogu aeg otsas,“ rääkis ta.

Hammer lisas, et praegu on Eestis 450 poodi, mis väljastavad oma tarnijatele POS (Point of Sale) infot, ning 34 tarnijat, mis oskavad selle infoga midagi peale hakata. „Tõelist VMId on ikkagi vähe,“ lisas Hammer.

Neljapäeval ja reedel toimub Pärnus traditsiooniline tarneahelakonverents. 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara