Kundasse rajatakse Baltikumi esimene biometaani tehas

GreenGas Energy juhatuse liige Marko Tiiman.
GreenGas Energy juhatuse liige Marko Tiiman.

Kohalikule kapitalile kuuluv GreenGas Energy OÜ ja haavapuitmassi tehas Estonian Cell AS allkirjastasid pikaajalise ostu-müügilepingu, mille tulemusel rajatakse Kundasse Baltimaade esimene biometaani tootmisüksus. Investeeringu väärtus on ligi 3,5 miljonit eurot.

GreenGas Energy planeerib ühes aastas toota 6-7 miljonit kuupmeetrit biometaani, mis on võrreldav Narva, Tartu ja Pärnu liinibusside aastase kütusekogusega.

„GreenGas Energy OÜ finantseerimisel alustatakse tootmisüksuse ehitust käesoleval aastal ja toodang jõuab gaasivõrku 2017. aastal,“ ütles GreenGas Energy juhatuse liige Marko Tiiman, kelle sõnul on planeeritud aastane tootmiskogus märkimisväärne ka Euroopa Liidu tasandil. Tiimani sõnul aitab investeering täita Eesti taastuvenergia kasutuselevõtu eesmärke transpordisektoris.

Biometaani toodetakse Estonian Celli biogaasist, mida on ettevõte tänavu viie kuuga tootnud juba üle 3 miljoni kuupmeetri. „Seni oleme toodetud biogaasi ära kasutanud oma tootmisprotsessis, mille seisakute ajal oleme osa inertsist tekkivat väärtuslikku biogaasi nö taevasse põletanud. Biometaani tootmisüksus võimaldab tekkiva biogaasi täieliku ärakasutamise,“ selgitas Estonian Celli juhatuse liige Siiri Lahe.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi energeetika ja ehituse asekantsler Ando Leppiman tunnustas ettevõtteid julge sammu astumisel taastuvenergia tootmiseks ja Eesti energiaallikate mitmekesistamiseks. „Loodame, et potentsiaalsed tarbijad saavad siit julgustust biometaani kasutuselevõtmiseks ja KIK-iga koostöös avatud toetusmeetmetest abi taotlemiseks,“ lisas Leppiman.

GreenGas Energy’t nõustas tehingu käigus advokaadibüroo GLIMSTEDT, kes aitab välja töötada ka biometaani tootmisprojekti arendamiseks vajalikku seadusloomet. Estonian Celli õiguspartneriks oli Raidla Ellex.

Biometaan on puhtaim taastuv looduslik kütus, mille kasutamine transpordivahendites vähendab märkimisväärselt keskkonna saastamist.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara