Autor: Harro Puusild • 7. oktoober 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SEB alandas oodatust kehvema ekspordi tõttu majanduskasvu prognoosi

Vasakul SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor ja paremal Danske Panki ettevõtete panganduse direktor Tõnu Vanajuur
Foto: Raul Mee
 

SEB Eesti alandab nõrga esimese kvartali ja oodatust kehvema ekspordi tõttu 2015. aasta majanduskasvu prognoosi 2,2 protsendilt 1,9 protsendile.

„Eesti majandusele on kesise välisnõudluse tingimustes olnud suureks abiks majapidamiste kasvanud tarbimine, mida on toetanud kõrge hõive ja kiire palgakasv. Järgmistel aastatel on prognoosi kohaselt oodata tasakaalustatumat majanduskasvu, kuhu panustab senisest enam eksport ja investeeringud põhivarasse,“ kommenteeris SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor SEB Grupi Ida-Euroopa majandusülevaates.

„Seetõttu kiireneb SKP kasv 2016. aastal 2,7 protsendi ja 2017. aastal 3,4 protsendini,“ ütles Nestor.

Veel ütles Nestor, et teiste teiste Balti riikide majanduskasv saab lähiaastatel olema sarnane Eesti omaga. „Sellel aastal teeb parima tulemuse Läti, kelle majandus kasvab prognoosi kohaselt 2,4 protsenti. Sarnaselt Eestiga on lõunanaabrite majandust toetanud majapidamiste suurem nõudlus kaupade ja teenuste järele, kuid ka Läti eksport on olnud tugev,“ rääkis analüütik.

„Vene kriis on kõige enam mõjutanud Leedut, kelle majandus kasvab sellel aastal 1,8 protsendi võrra – märkimisväärselt vähem kui olid ootused aasta alguses. Järgnevatel. aastal kasvavad Balti riigid üsna võrdses tempos: 2016. aastal 2,7-2,8 protsenti ja 2017. 3,2-3,5 protsenti,“ ütles Nestor.

Eestis ja paljudes teistes Ida-Euroopa riikides on järgmisteks aastateks oodata mõõdukat majanduskasvu. Balti riikides ja Poolas on oodata mõõdukat majanduskasvu, mida peamiselt toidab kasvav sisenõudlus.

Siiani väheseks jäänud investeeringud põhivarasse lähiaastatel paranevad, kuid jäävad olema mõjutatud geopoliitilistest teguritest. Venemaa majanduse stagneerumine jääb Balti riikide majandusi jätkuvalt mõjutama.

 

 

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077