Valitsus toetas paindlikku lähenemist põlevkivi kaevandamisele

Valitsus otsustas toetada riigikogu Reformierakonna, IRL-i, Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajate esitatud maapõue seaduse ja keskkonnatasude seaduse muutmise eelnõu, mis võimaldab ettevõtetel kaevanda kehtestatud aastamäärast 7 aasta jooksul vähem kaevandatud põlevkivi tagant järgi.

Alates 2009. aastast on ühiskondliku kokkuleppena ja riigikogu otsusega kehtestatud aastaseks põlevkivi kaevandamise määraks 20 miljonit tonni. Viimase seitsme aasta jooksul ei ole kaevandatud põlevkivi kogus ületanud 16 miljonit tonni aastas mistõttu on mõistlik lubada kaevandada aastasest piirmäärast vähem kaevandatud varu tagantjärele.

Kaevandamislubade alusel on ettevõtetele määratud kaevandamise ülemmäär. Paindlikum süsteem võimaldab kasutada kaevandamismahte ettevõtetele määratud maksimaalsete mahtude piirides nii, et 20 miljoni tonni sees aastas toimub jaotus kaevandajate vahel optimaalsemalt.

Seaduse eelnõus on ka kohustus tasuda ette ressursitasu, kui ettevõte tahab kasutamata kvooti kaevandada. See meede sunnib ettevõtteid esitama taotlusi lähtuvalt reaalsest tootmisvõimekusest.

Põlevkivi kaevandamislubasid omavad neli ettevõtet: Eesti Energia Kaevandused AS, VKG Kaevandused OÜ, Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ja AS Kunda Nordic Tsement.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara