Töösturid ei oota suurt käibe kasvu

Väiketööstusettevõtted plaanivad selleks aastaks suuremat käibe kasvu kui suured, üleüldiselt on aga töösturite ootus müügitulu suurendada langenud, selgub Swedbanki uuringust.

Ligi 300 ettevõtet hõlmanud uuringust selgub, et töösturid on tuleviku osas pigem ettevaatlikud, enamiku ettevõtjate kindlustunne on kahanenud ja käibe kasvu prognoos tagasihoidlik.

Aasta-aastalt usub üha vähem ettevõtteid, et kasvatavad algaval aastal käivet. Sel korral panustab ligikaudu 2/3 ettevõtjaid käibe kasvule, mis keskmiselt võiks olla 5,2%. Uuringut tutvustanud Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Robert Kiti sõnul saab seda vaadata nii positiivsest kui negatiivsest aspektist. „Vaadake, kuidas tahate – kas klaas on pooltäis või pooltühi,“ märkis ta.

Ühest küljest on toimunud langus: kui 2012. aastal ootas käibe kasvu 87% tööstureid ja mullu oli neid 79%, siis tänavu on number langenud 12 protsendipunkti võrra 67-le. Teisalt on hea, et märksa rohkem kui pooled ettevõtjaist plaanivad käibekasvu.

Kõige pessimistlikum on seis ehitussektoris, kus müügitulu loodab kasvatada vaid 57% ettevõtjaist. See on selgitatav teadaoleva tellimuste mahu langusega, mis teeb ootused üsna madalaks. Ka muus töötlevas tööstuses (elektroonika, elektriseadmed, trükk, mööbel, tekstiil) on ettevõtjad pigem ettevaatlikud – kasvu plaanib 59%.

Kõige paremini paistab minevat puidutööstusel, kus aasta-aastalt on kasvanud käibekasvu ootavate ettevõtete hulk. Tänavu oli neid 76%.

Kõige optimistlikumad on käibe kasvu osas rasketööstuse ettevõtted, kus loodetakse keskmiselt 6,5%list müügitulu suurenemist. Madalaim ootus on taas ehitussektoris, kus mullune 10,2%line ootus on kukkunud 3,7% peale. Märkimisväärne on ka see, et väikeettevõtted plaanivad suurettevõtetest kiiremat kasvu. Alla 10 miljoni eurose käibega ettevõtete seas on ootus 8%liseks kasvuks, samas kui 20miljonilise või enama käibega ettevõtted loodavad käivet suurendada 4,6%.

Suurim hüpe käibe kasvu ootuses on toimunud rasketööstuses. 2012. aastal oodati seal 14,9% kasvu, mis oli kõigi sektoritega võrreldes suurim, mullu oli kasvuootus kaks korda väiksem ja tänavu vaid 6,5%.

Ehituses toimus oodatavas käibe kasvus suurim langus. Mullu ootasid ehitusettevõtjad 10,2%st käibe kasvu, seekord vaid 3,7%. Kiti sõnul on see seotud asjaoluga, et lisaks riiklike tellimuste vähenemisele ei toimu ka lähiturgudel aktiivset ehitust ja nii on ehitajate kindlustunne langenud.

Osale arutelus

  • Kadri Põlendik

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara