Victor Stationery: nakatunud haigusesse nimega Lean

Victor Stationery tegevjuht Lauri Säärits ja Kaizeni  osakonna juhataja Ants Vill jagasid eilsel Pärnu Tarneahelakonverentsil oma kogemust Lean-strateegia elluviimisel.

See Põhja-Iiri päritolu kontori- ja koolitarvete tootja on märkimisväärne selle poolest, et on kliendile väärtuse loomise võtnud endale südameasjaks.

Ettevõtte tegevjuht Lauri Säärits rääkis, et nende Lean-teekond algas 2007. aastal koostööst Esseltega ning sellest ajast on paranenud mitu olulist näitajat: müük inimese kohta on kasvanud 40 protsenti, laovarude käibesagedus kasvanud kolmelt korralt aastas rohkem kui 10 korrani, tarneaeg vähenenud 8 nädalalt 2 nädalani ning tarnekindlus tõusnud 50-60 protsendilt 96 protsendini.

Kuigi areng on olnud pidev, ei tulnud Leaniga seotud muudatused üleöö, tunnistas Säärits. Murrang mõtlemises saabus koos Art Byrne’i raamatuga „The Lean Turnaround“.

„Kui varasemalt oli Lean meie jaoks kogum üksikuid tööriistu, mida kasutasime oma protsesside parandamiseks, siis tegelikult on see juhtimisfilosoofia, strateegia, mis peaks laienema kõigele, mida teeme – ka meie partneritega,“ rääkis Säärits.

Eriti hästi sobib Lean tema hinnangul julgete eesmärkide seadmiseks ja saavutamiseks. „Lean on totaalne muutus. Selle abil on võimalik saavutada eesmärke, mis esialgu tunduvad võimatud. Näiteks ümberseadistuse aeg 8 tunnilt minutitele tundus algselt ulmeline, kuid Lean andis selleks võimaluse. 10 protsenti pole mingi muutus – muutus peaks toimuma ikka kordades.

Seejuures ei tohiks protsesside muutmise tuhinas ära unustada inimest – just neid tuleks koolitada ja arendada. Nii on Victor Stationerys eesmärgiks, et kõik töötajad osaleksid Kaizenites ehk töötubades, mis on suunatud konkreetse probleemi lahendamisele.

Kui eelmisel aastal viidi läbi 33 3-5-päevast Kaizenit, siis tänavu on plaanis Kaizenite arvu kahekordistada ning tõsta neis osalemine 100 protsendi peale, rääkis ettevõtte Kaizeni osakonna juhataja Ants Vill.

Seejuures võetakse Kaizeni käigus vastu kõik otsused lähtuvalt ajafaktorist ja mitte kellegi personaalsetest eelistustest või mugavusest.

„Kuna ideid on palju, on oluline, et seaksime õiged prioriteedid ja leiaksime õige järjekorra,“ andis Vill soovituse, mida kliendi vajadustest lähtuvate mõtetega edasi teha.

Samas pole Kaizenid kindlasti midagi sellist, kus saadaks kokku „õigete lahenduste“ väljatöötamiseks.

„Oleme loonud õhkkonna, kus on võimalik eksida ja õppida. Eksime, analüüsime ja õpime oma vigadest – see on kõige olulisem,“ rõhutas Vill.

„Tihti räägitakse, et Lean piirab vabadust ja loovust. Ma pole absoluutselt sellega nõus! Vastupidi – läbi Leani ja koolitusel osalemisel võimaldame inimesel osaleda loomisprotsessis,“ lisas ettevõtte tegevjuht Lauri Säärits, tuues paralleele näitlejate tööga. Niisamuti nagu kokku lepitud tekstiga lavastus on looming, võib seda olla ka standardiseeritud töö. 

Ühtlasi ei tasu karta seda, et protsesside timmimise tõttu jääksid inimesed tööta. Victor Stationery ambitsiooniks on kasvada ning Lean annab selleks hea võimaluse Siiski on Leanil ka omad ohud, naljatas Säärits.

„Tahaksin hoiatada, et kui Lean-maailma sisse minna, saab sellest haigus. Haigus, mis on kaasas ka siis, kui lähed kontori uksest välja,“ lisas ta.

 

Osale arutelus

  • Pärnu Tarneahelakonverents

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara