Markus Vihma: aus toodang jäätmetest

Keskkonnaekspert Markus Vihma rääkis Pärnu Tarneahelakonverentsil AusDesign’i näitel sellest, kuidas väärtustava taaskasutuse abil anda jäätmetele uus elu. 

Disain pole pelgalt eseme või asja elulekutsumine, disain on laiem mõtteviis ja valikute tegemine. Oluline koht selles mõtteviisis on küsimusel, kust ja kuidas tulevad tootmiseks vajalikud materjalid ning mis saab neist edasi. Kõik see kokku on süsteemi disain, millest lähtub oma tegevuses ka disainer Reet Ausi asutatud ettevõte AusDesign.

„Oleme sattunud uude geoloogilisse ajastusse, antropotseeni, kus kõige suuremaks geoloogiliseks mõjuriks on inimene,“ selgitas Vihma lähtekohta, mis on ajendanud AusDesign’i nihutama tänases masstootmises juurdunud mõtteviisi ja tootmisprotsesse.

Selleks alustas Reet Aus ja tema meeskond koostööd Bangladeshi tööstuspargiga, kus toodetakse esemeid paljude maailmakuulsate kaubamärkide tarvis. Mõistagi jääb üle lademetes tootmisjäätmeid. Siin astub aga mängu AusDesign, kes on jäätmetest valmistanud juba kolm kollektsiooni. Nii osaletakse tööstussümbioosis, kus ühe ettevõtte jääde on teise tooraine.

„Meie lähteülesanne pole disainida ilusaid esemeid. Meie lähteülesanne on materjal ja probleemi lahendamine,“ tõi Vihma välja AusDesigni ja tavapärase masstootmise erinevuse.

Taoline upcycle’imine ehk väärtustav taaskasutamine tagab märkimisväärse ressursside kokkuhoiu. Pole tarvis kasvatada puuvilla, kedrata lõnga ega kududa kangast. Uue kanga asemel jäätmete kasutamise kaudu hoitakse kumulatiivselt kokku 88 protsenti energiat ja 84 protsenti vett. Lisaks vähendatakse sedakaudu Bangladeshis toodetavate jäätmete hulka.

Kui enamjaolt peetakse sedalaadi vastutustundlikku tootmist  niði-ettevõtmiseks, siis tegelikult on ausal tootmisel  tohutu potentsiaal.

„Sel aastal toimub laulu- ja tantsupidu, mille jaoks me toodame väga lihtsaid asju – T-särke. 25 000 T-särki puhtalt ületoodangust ja jäätmetest. Mõelge, missugune kokkuhoid,“ märkis Vihma. 

 

Osale arutelus

  • Pärnu Tarneahelakonverents

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara