Tööstustoodangu tugeva kasvu võimalused lähiajal viletsad

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina hinnangul on kohaliku tööstustoodangu tugeva kasvu võimalused lähiajal viletsad.


Jaanuaris vähenes Eesti tööstustoodang juba teist kuud järjest. Kui detsembris oli languseks 6%, siis jaanuaris 1%.

Tööstustoodangu languse taga oli juba teist kuud tugevasti vähenenud elektritoodang. Jaanuaris vähenes elektritootmine viiendiku võrra, põhjuseks elektrienergia impordi kasv ja ekspordi langus. Aastases võrdluses vähenes elektrienergia eksport 72%. Elektri tarbimine vähenes aga protsendi võrra. Veebruari alguses käiku antud Eesti-Soome alalisvooluühendus EstLink2 peaks kolmekordistama kahe riigi vahelist ülekandevõimsust ja tugevdama märkimisväärselt sidet Baltikumi ja Põhjamaade elektrisüsteemide vahel.

Töötleva tööstuse toodang suurenes jaanuaris aastases võrdluses napi 0,8% võrra. Veel detsembris oli töötleva tööstuse toodang kerges languses. Toodangu viletsa kasvu peamiseks põhjuseks on välisturule müügi 10% vähenemine. Kõige suurema mõjuga oli juba viiendat kuud languses olev elektroonikatoodete eksport, mis vähenes aastases võrdluses enam kui veerandi võrra, samuti keemiatoodete ja kütteõlide tootmine, mille eksport vähenes vastavalt 47% ja 78%. 

Välisnõudlusel on elektroonikatoodete tootmisele oluline mõju, kuna enamus toodangust müüakse välisturgudele. Keemiatoodete tootmise languse taga on peamiselt ühe ettevõte väga nõrgad tulemused, kütteõlide tootmine on aga väga volatiilne – jaanuaris toodeti peamiselt lattu, mis järgmisel kuul või hiljem müüki suunatakse.

Töötleva tööstuse kasvu toetasid juba pikemat aega ennast heast küljest näidanud puidu-, toiduainete ning mootorsõidukite tootmine. Nimetatud tegevusalasid toetas ka tugev müük välisturgudele. Puidutootmist veab üsna tugevasti pelletite tootmine, toiduainete tootmist pagari, maiustuste jms tootmine ning mootorsõidukite tootmise taga on peamiselt autode lisaseadmete tootmine ja nende välisturgudele müük. Võrreldes detsembriga oli töötleva tööstuse toodangu kasv jaanuaris tegevusalade järgi mõnevõrra laiapõhjalisem.

Kui müük välisturule oli jaanuaris tugevas languses, siis müük koduturul kasvas 2%. Kuigi koduturule müük on viimastel kuudel veidi aeglustunud, ei ole langust viimase 10 kuu jooksul olnud. Nii nagu ekspordiks müügi puhul, panustas koduturule müüki kõige enam puidu- ja toiduainete tootmine. Seevastu kasvu pidurdas kõige enam elektriseadmete müügi tugev vähenemine.

Töötleva tööstuse uute tellimuste langus on viimastel kuudel süvenenud. Jaanuaris vähenesid uued tellimused 13% võrra, peamiseks mõjutajaks 15% väiksemad tellimused välisriikidest.

Kui töötleva tööstuse toodangumaht kasvas ligikaudu protsendi võrra, siis müük oli 7% languses, mis näitab seda, et ettevõtted on ilmselt väikse nõudluse tõttu palju lattu tootnud.

Kui vaadata meie kaubanduspartnerite nõudlust, siis on euroala ostujuhtide indeks (PMI) järk-järgult paranenud ning ka veebruaris tõusis see 32 kuu kõrgeimale tasemele. Rootsi PMI küll veebruaris veidi langes, kuid see on viimastel kuudel liikunud ikkagi tõususuunas. Samas on näiteks töötlev tööstus veel jätkuvalt languses. Detsembri seisuga vähenes töötleva tööstuse toodang ka Soomes. Kui möödunud aastal vähenes Soome SKP 1,4% võrra, siis selleks aastaks prognoosime väikest, alla protsendist, kasvu. Venemaal eelmisel aastal aeglustunud majanduskasv jätkus esialgsete andmete järgi ka jaanuaris.

Peamiseks murekohaks on vähenevad investeeringud ning järk-järgult aeglustuv eratarbimise. Eksport aasta teisel poolel küll veidi kosus, kuid kasvu jätkuvast kiirenemisest on veel vara rääkida. 

Kuigi meie peamiste kaubanduspartnerite majanduskasv peaks sellel aastal kiirenema, on taastumine väga aeglane, mistõttu aasta esimesel poolel on välisnõudlus veel jätkuvalt nõrk ning see pidurdab töötleva tööstuse kasvu kiiret taastumist.

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara