Lärmakas hiir või aeglaselt ärkav hiiglane: e-raamatuäri hetkeseis

Kuigi e-raamatud kui uus valdkond on saanud palju tähelepanu ja tegu on huvitava teemaga, on selle puhul alati probleeme tekitanud statistika ebakindlus.

Põhjuseid on mitmeid – enamikus riikides on e-raamatuäri alles lapsekingades ja teiseks on kõige olulisemad e-raamatute müüjad (eriti Amazon) oma andmete jagamisel väga valivad ja napid.

Läinud aasta oktoobris avaldati USA firma O´Reilly Media ning austria päritolu uurija Rüdiger Wischenbarti järjekordne uuring Global e-Book, mis on üks väheseid põhjalikumaid monitooringuid e-raamatute arengute kohta üle maailma. Laias laastus on kasutatud andmeid 2013. aasta esimese üheksa kuu seisuga.

USA
Uuring pakub üsna huvitavaid järeldusi. Ootuspäraselt on endiselt suurim e-raamatute turg USAs, kus e-raamatud moodustavad kogu turust eri metoodika järgi arvutades 20-30%. Pisut üllatav on aga see, et esimest korda USAs e-raamatute kogumüük hoopis langes (2013 I poolaasta -5% koguturust)! Samal ajal raamatuturu müük tõusis 7%, mis näitab statistika keerukust.

E-raamatute turul domineerivad väga selgelt ingliskeelsed raamatud ning 70% kõigist ingliskeelsetest e-raamatutest müüb Amazon, aga samas väga suur osa käibest tuleb väga tugeva allahindlusega nimetustelt (50-60% allahindlus). Amazoni totaalne domineerimine e-raamatute turul oma 1,2 miljoni erineva e-raamatuga on üks põhjuseid, miks e-raamat on peamiselt ingliskeelne nähtus. 2012 moodustasid ca 4% kõigist müüdud e-raamatutest kaks raamatusarja: „50 halli varjundit“ ja „Näljamängud“.

Mis puudutab tehnilist poolt, siis kuna ka lugerite senised veendunud pooldajad on hakanud üha rohkem pöörduma tahvelarvutite usku, on lugerite marginaliseerumine üha kindlam. Ilmselt kuulub tulevik tahvlitele, aga kirjastajate jaoks on tahvlite häda selles, et tahvelarvutites on peale lugemise palju suuremaid ahvatlusi.

Inglismaa
Inglismaal on e-raamatute turuosa umbes 20%. Paberraamatute müük on langenud 6-7 %, kuid põhjuseks on suures osas hetkel menuki puudumine (mullu laiutas samal ajal müügitabelites “50 halli varjundit”). Edukamad e-raamatud on aga sellised, mida müüdi kõigest 20 penni tükk! Sellistelt summadelt jõuab ka autoriteni üsna tühine summa, kuigi eksemplaride arvult on müük hea. Üldiselt paistab, et Inglismaa turg järgib USA turu loogikat paariaastase hilinemisega ja sel juhul hakkab kasv pidurduma. Muu maailm aga ei järgi veel üldse sama rada.

Ülejäänud Euroopa
Saksamaal on e-raamatute turuosa eri hinnangutel 8-10%, mullu kasv aeglustus paari protsendini võrreldes eelnenud aastaga. Peale nende kolme riigi suuremaid e-raamatute müügiturge aga ei olegi. Prantsusmaal on kahe aastaga e-raamatute turuosa kasvanud väga aeglaselt, kahelt protsendilt ca kolme protsendini. Kuigi igal kuuendal-seitsmendal prantslasel on tahvelarvuti, on e-raamatute ostmine vähepopulaarne. Peamiselt ostetakse sel kombel erootikat ja ulmet. Ka Hispaanias on e-raamatute turuosa 2-3%, Itaalias on e-raamatute turuosa kasvanud kahe aastaga ühelt protsendilt kahele protsendile. Rootsis, Taanis ja Norras jääb e-raamatute turuosa alla 1%, Hollandis 2,2%.

Ingliskeelsete raamatute turuosa kasv
Uuringust selgub murettekitav uudis, et väiksemates riikides on üha süvenemas trend, et ingliskeelne raamat sööb kohalikus keeles raamatute turuosa. Vähemalt Briti raamatumüüjate andmetel suureneb see arv Euroopas enim... Eestis ja Leedus.

Peale ingliskeelse maailma üleüldise domineerimise on selle taga ka raamatute hind ja avaldamise kiirus. See omakorda survestab kohalikke kirjastajaid avaldama kiiremini, mis mõjub halvasti tõlgete kvaliteedile. Uuringus on eraldi välja toodud fakt, et Eesti on ainus Kesk- või Ida-Euroopa riik, kus mitte ükski oluline raamatumüüja ei ole kuidagi seotud kirjastustega, mis paneb kirjastajad keerulisemasse olukorda.

Piraatlus
Eestis on e-raamatute piraatluse probleem seni väike, kuid see on seotud ka e-raamatute väikese turuosaga, mis on praegu poole protsendi kandis. Mitmel pool Euroopas on aga alustanud tegevust firmad, kes kirjastuste eest (muidugi tasuliselt) tegelevad e-raamatute kõrvaldamisega internetist. Räigeimaks näiteks on Venemaa: 70% venelasi loevad e-raamatuid (peamiselt pdf-i vormis või analoogselt), kuid neist 92% on varastatud internetist.

Kokkuvõtteks: e-raamatud kasvavad tasapisi kirjastusäri üheks loomulikuks osaks, kuid see areng ei ole enamikes riikides sugugi väga kiire – ning paraku kaasneb keskkonna muutumisega rida probleeme.

 

Osale arutelus

  • Tauno Vahter

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara