Veskimägi: Eesti elektriturg Lätist ja Leedust lahku

Peaks tõsiselt kaaluma, kas Eesti elektriturul tasub olla Läti ja Leedu elektriturgudega ühendatud, leiab Eleringi juht Taavi Veskimägi. Enamus elektrikaubandusest käib lõunanaabrite juures börsiväliselt.

"Sisuliselt on Läti ja Leedu turuosalised taandanud ennast kauplemast NPS (Nord Pool Spot) elektribörsil, mistõttu ei saa pidada ka tekkinud hinda usaldusväärseks," kommenteerib Veskimägi oma blogis. "Lätis ja Leedus paistab puuduvat tahe läbipaistvat elektriturgu korraldatuna NPS  elektribörsi poolt arendada."

Näiteks on tema hinnangul mõistmatu olukord, kus enamus tundidel on Lätis-Leedus hind 100-200 € tunnis, kuid vaatamata sellele soovivad sealsed elektritootjad müüa ööpäevas ainult ca 2900 MWh elektrit, mis tähendab 120 MW tunnis Läti-Leedu peale kokku. Enamus elektrikaubandusest käib seega Lätis-Leedus elektribörsi väliselt.

"Sellises olukorras tundub üha enam, et NPS tegi liigselt kiirustades otsuse laieneda Lätti ja Leetu ilma, et selleks vajalikud eeltingimused oleksid olnud nendes riikides täidetud ja tuleb tõsiselt analüüsida Eesti-Läti piirivõimsuste NPS’le allokeerimiseks andmise lõpetamist uuest aastast, kui midagi ei muutu," leiab ta.

Osale arutelus

  • Rivo Sarapik

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

IT Koolitus otsib KOOLITAJAT

IT Koolituskeskuse OÜ

10. detsember 2017

Kalev otsib TEHNIKAJUHTI

Kalev AS

23. november 2017

Tallinn Shipyard otsib LAEVAREMONDITEHASE TEGEVJUHTI

Tallinn Shipyard OÜ

26. november 2017

Teabevara