Riigikontroll: Eesti Energia tegutseb strateegiata

Riigikontroll uuris aasta algul riigi äriühingute strateegiaid ning väidab auditis, et Eesti Energial strateegiat polegi.

Selgitamaks välja, kas riik on oma äriühingute tegevuse eesmärgistanud, palus riigikontroll riigi äriühingutel esitada nõukogu kinnitatud strateegia koos nõukogu koosoleku protokolliga, millest nähtub, et nõukogu on äriühingu strateegia heaks kiitnud.

Päringu tulemusena selgus, et selle aasta alguse seisuga polnud üheksast äriühingust neljal kehtivat nõukogu kinnitatud strateegiat.

AS Eesti Loto oli seisukohal, et strateegia rolli täidab põhikiri ja ASi Estonian Air nõukogu kinnitas strateegia tänavu jaanuari lõpus.

Nõukogu kinnitatud strateegiat pole auditeeritud perioodil (2006–13) olnud ega ole siiani riigi suurimal äriühingul Eesti Energial, teatas riigikontroll. ASil Eesti Kaardikeskus oli strateegia tööversioon aasta alguse seisuga olemas, kuid nõukogu polnud seda veel kinnitanud.

Eesti Energia leidis riigikontrolli järeldust kommenteerides, et formaalselt on see korrektne, kuid strateegia vormilisest olemasolust tähtsam on see, et juhatus ja nõukogu äriühingu tegevust ja arengut sisuliselt ühtmoodi näeksid.

Riigikontroll eeldas aga, et äriühingute tegevuse korrastatud ja läbipaistvaks suunamiseks ning arusaamatuste vältimiseks äriühingu tegevuse juhtimisel peavad omaniku ootused olema siiski fikseeritud tervikliku strateegiana.

Strateegia puudumine tähendab, et äriühingu ja riigi vahel pole kokkulepet, mida riik äriühingult ootab ehk sisuliselt ei räägi riik äriühingu arengu suunamisel kaasa. Nõukogu kinnitatud strateegia puudumine on nõukogu vastutus ja tegematajätmine, kuna nõukogu ülesanne on selgitada välja omaniku huvid, nõuda huvidele vastavat strateegiat äriühingu juhatuselt ning kinnitada sobiv strateegia oma otsusega.

Riigikontroll pidas oma auditis vajalikuks ka lisada, et riigi viimaste aastate mahukamad aktsiakapitali suurendamised on tehtud äriühingutesse, millel pole olnud omaniku heakskiidetud terviklikku strateegiat. Nii sai Eesti Energia mullu riigilt 150 miljonit ning Estonian Air 30 miljonit eurot (maksti välja
2011 ja 2012).

Osale arutelus

  • Ave Lepik

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

ASTEL EST OÜ otsib TEHASEJUHTI

M-Partner HR OÜ

05. juuni 2018

SKF ESTONIA otsib MÜÜGIINSENERI

M-Partner HR OÜ

04. juuni 2018

ASTEL MODULAR otsib EKSPORDI MÜÜGIJUHTI

M-Partner HR OÜ

05. juuni 2018

Teabevara