Autor: Ave Lepik • 25. oktoober 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uuest aastast väheneb taastuvenergia toetuste maht

Valitsus kinnitas täna elektrituruseaduse muudatused, millega kärvitakse uuest aastast taastuvenergia toetuste mahtu 18 protsenti.

Eelnõus toodud toetusskeem on taastuvenergia tootjatega saavutatud kompromisslahendus, mis hoiab võrreldes praegu kehtiva skeemiga tarbijatele 2020 aastani kokku kuni 300 miljonit eurot taastuvelektri eest makstavat tasu.

Eelnõu kohaselt on toetatav elektrikogus sõltuv taastuvenergia eesmärgist ning toetused on seotud elektrienergia ja CO2 turuhinnaga. Uus skeem hõlmab juba rajatud või rajamisel olevaid taastuvelektri tootmisüksusi.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul peab Eesti oluliseks taastuvatest allikatest elektri tootmist, kuid eelkõige tuleb silmas pidada inimeste huve. „Taastuvenergia toetuse vähendamine kajastub kindlasti elektriarvetel ja leevendab elektrihinna tõusu,“ lisas ta.

Taastuvenergia tootmismahud Eestis on viimastel aastatel oluliselt kasvanud, moodustades mullu Eesti elektritarbimisest 13 protsenti. Kuna taastuvenergia tootmine on oluliselt kallim kui konventsionaalsetest allikatest tulev elekter, on see muutunud tarbijatele märkimisväärselt koormavaks, moodustades ligi kümnendiku elektriarvest.

Viimastel aastatel tehtud investeeringute abil on jõudsalt kasvanud eriti biomassist toodetud elektrienergia osa, moodustades kõigist tootjatele välja makstud taastuvenergia toetustest käesoleva aasta teises kvartalis 76 protsenti.

Tänane taastuvelektri toetus on fikseeritud muutumatu määrana (53,7 €/MWh) võrdselt kõigile tootjatele, mida Elering maksab toetusena iga toodetud MW/h taastuvelektri eest lisaks tulule, mida tootja teenib elektrienergia müügi eest turule. Turuhinna tõustes võimaldab selline skeem põhjendamatult suurt tulukust, sest sõltumata turuhinnast on makstav toetus muutumatu.

Riigi makstavate toetuste abil saavutatav investeeritud kapitali tootlus, mis on suurem kui 10-12 protsenti, on vastuolus Euroopa Liidu riigiabi suunistega ning kvalifitseeritav kui keelatud riigiabi  ehk ülekompenseerimine.

Lisaks praeguse toetusskeemi ebaproportsionaalsusele muutuvad taastuvelektri toetused järgmisest aastas täielikult avaneva elektrituru valguses riigiabiks. Toetusskeemile on vaja taotleda ka Euroopa Liidu luba. 

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077