Kes vastutab tuleohutuse eest?

OÜ Tuletark tuleohutusekspert Rivo Neuhaus tutvustas Äripäeva Tuleohutuse aastakonverentsil, kes vastutavad tuleohutuse korraldamise ja tuleohutusnõuete täitmise eest.

Ehitise/ruumi omanik
Omanik ja valdaja vastutab ehitusliku ja korraldusliku tuleohutuse eest – oleks tuletõkke uksed, oleks piisav hulk evakuatsiooni pääseteid, kas on olemas tuleohutuskorraldus. Kui valdaja on ka asutuse juht, peab veenduma, et inimesed oleks koolitatud.

Olukord muutub segasemaks, kui omanik ja otsene valdaja (rentnik) on erinevad. Sellisel juhul tekib küsimus, kas rentnik saab ja peab vastutama näiteks tuletõkkeuste paigaldamise eest, seinte lammutamise eest, evakuatsioonipääsude rajamise eest, kui tema tegelik võim asjaõiguslikus mõttes nii kaugele ei ulatu, rääkis Neuhaus. „Teisalt andis omanik hoone lihtsalt rendile ja teda ei huvita, mis tegevust rentnik seal arendab. Rentnik peaks vaatama, mis tegevust ta seal arendab ja kas see vastab tuleohutusnõuetele,“ selgitas ta. Tema sõnul ei ole ükski hoone iseenest tuleohtlik. Kõik sõltub mis tegevust seal arendatakse ja sellest tekivad ka nõuded, mis tuleb täita.

„Tuleohutusseadus räägib isiku vastutusest ja valdaja vastutusest. Kui aga läheb uste ja akende lammutamiseks, siis kes veel  vastutab või mitte?“ esitas Neuhaus küsimuse. Ta lisas, et järelevalve seisukoht on, et ehituslik ohutus on omaniku tagada, korralduslik ohutus valdaja tagada. „Selle, kes ja millises ulatuses tegelikult vastutab, peaksid osapooled lepingus sätestama ning riiklik tuleohutusjärelevalve välja selgitama menetluse käigus," võttis Neuhaus kokku.

Ehitise/ruumi valdaja
Vastutab korraldusliku tuleohutuse eest, kuni selleni, kus tema tegelik võim lõppeb. Näiteks ei saa ta otsustada tuletõkkeuste paigaldamist, seina lammutamist jne.

Vastutab õppuste ja enesekontrolli aruannete eest.

Ettevõtte juht
Vastutab töötajatele tuleohutuskoolituse korraldamise eest.

Vastutab tuleohutusnõuete tutvustamise ja täitmise kontrollimise eest. Neuhaus toob näite, et kui tööstuses on töötaja evakuatsiooniuste ette ladustanud hunnik euroaluseid ja sealt ei ole enam võimalik evakueerida, siis vastutab igaljuhul ettevõtte juht kui ta ei ole seda töötajat juhendanud ja koolitanud. „Ta ei ole rääkinud, et seal on evakutasiooniuks ja sinna ei tohi midagi ladustada,“ selgitas Neuhaus. „Kui ettevõtte juht on selle ära rääkinud ja koolitanud ja võtnud ka allkirja, siis ettevõtte juht ei saa olla 24/7 ukse juures ja seda jälgida. Siis tuleb vaadata juba töötaja vastutuse poole,“ lisas ta.

Vastutab tuleohutuspaigaldiste ja päästevahendite kättesaadavuse eest.

Vastutab tuleohutusalase info teavitamise eest.

Töötaja
Vastutab iga enda tegevuse ja tegevusetuse eest, kui teda on juhendatud. Kui töötaja paneb midagi põlema, siis on tegemist juba nagunii kriminaalmenetlusega, rääkis Neuhaus. Kui on väärtegu, et ta ladustab kuhugi, kuhu ei tohi, siis on oluline teada saada, kas inimene sai aru, et ta ladustas näiteks evakutasiooniukse ette. „Uksi on ju palju ja töötaja ei pruugi seda teada. Kui teda ei ole juhendatud, siis ei pruugi olla 100% kindel, et ta vastutab euroaluste ladustamise eest evakuatsiooniukse ette. Kui on juhendatud ja allkiri võetud, siis on tema vastutus selge,“ kirjeldas Neuhaus.

Külastaja
Vastutab iga enda teadliku tegevuse eest, mis põhjustab tuleohu - loobib ruumis tikke, pürotehnikat jmt.

Tuleohutuspaigaldise omanik
Tuleohutuspaigaldise omanik vastutab tuleohutuspaigaldise toimepidevuse tagamise korraldamise eest. See tähendab, et peale vaatluse, mida saab omanik ise teha, omamata selleks eriteadmisi, on kõikide teiste tegevuste puhul tema vastutuseks vaid korraldamine ja jälgimine. Omanik peab tellima teenuse (sõlmima lepingu) pädevalt ettevõtjalt (kellel on majandustegevuse registri registreering), tagama, et õigusaktis määratud tähtaegadel tehtaks kontroll ja hooldus. Lisaks peab omanik tagama vajalike dokumentide olemasolu. Omanik ei vastuta süsteemi tehnilise toimivuse eest, kuna tal puuduvad selleks eriteadmised ning just selleks ongi ta kohustatud sõlmima vastava lepingu.

Tuleohutuspaigaldise projekteerija, paigaldaja, hooldaja
Projekteerija vastutab asjakohasuse ning vastavuse eest õigusaktidele ja tehnilistele normidele.
Paigaldaja vastutab vastavuse eest projektile ja tehnilisele normile.
Hooldaja vastutab vastavuse eest hooldusjuhendile, õigusaktile ja tehnilisele normile.

Ametniku vastutus
Ametnik vastutab heakskiidu ja kooskõlastuse eest. Neuhaus kummutas siiski väärarvamuse, et kui inspektor annab kooskõlastuse, siis on tegemist väga hea asjaga ja kui midagi juhtub, siis vastutab inspektor. „Tõenäoliselt see nii siiski ei ole ja hakatakse uurima, mida inspektor tegelikult kontrollis,“ rääkis Neuhaus.
Objekti kontrolli puhul on sama asi. Inspektor kontrollib üldpilti ja pisteliselt. Vastutab ikkagi hoone omanik, kinnitas Neuhaus.

Ametnikel on selgitamiskohustus. Samuti peab vaatama, et kui amentik viib uurimist läbi, et ta jälgiks ikkagi uurimispõhimõtetest ja tehtud otsus oleks propotsionaalne. Neuhaus toob näite, et kui hoones võib põlemiskoormus olla 600 MJ/m2 ja inspektor leiab, et on rohkem põlemismaterjali ning peatab hoones tegevuse, siis  on õigem, et tehtaks ettekirjutus ja nõutaks osa materjali väljaviimist.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara