Gazprom haaras Poolas monopoolse positsiooni

Gazprom ja Poola PGNiG leppisid uue 2037. aastani kehtiva lepingu tingimustes lõplikult kokku, teatas agentuur Dow Jones.

Gazprom kohustus tarnima Poolale sealsete standardite järgi kuni 10,2 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Vene standardite järgi on tarnitavaks koguseks 11 mld kuupmeetrit aastas.

Arvestades, et Poola tarbib vaid 14 mld kuupmeetrit gaasi aastas, millest 30% toodab riik ise, sai Gazprom ainuisikuliseks gaasi tarnijaks Poola.

2008. aastal müüs Gazprom poolale üle 8 mld kuupmeetri gaasi.

RIA Novosti andmetel leppisid Gazprom ja Poola kokku ka transiidi tingimustes. Transiitgaasi eest ei tule üldse maksta, kui PGNiG saab gaasi selle võrra odavamalt.

Veel 2009. aasta sügisel plaanis Poola pikendada 15 aasta võrra senist gaasitarnelepingut, mis sõlmiti Gazpromiga 1993 ja oleks 2003. aastal tehtud parandustega kehtinud 2022. aastani.

Poolas kuulub Gazpromile 48% ettevõttest Europolgaz, mis opereerib üle riigi territooriumi kulgevat gaasitoru Jamal-Europa. Sama suur, 48%line osa kuulub PGNiG-le ning ülejäänu eraisikutele.

Möödunud sügisel pidas Gazprom läbirääkimisi oma osaluse suurendamiseks ja saavutas selleks ka kokkuleppe, kuid Lenta ei täpsusta, millise.

Osale arutelus

  • Anne Oja

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara