Venemaa ja Ukraina sõlmisid naftatransiidi lepingu

Ukraina ja Venemaa kirjutasid eile hilisõhtul alla lepingu nafta transiidiks Euroopa Liitu 2010. aastal, millega tõusis transiidi hind 30%, kirjutas Bloomberg.

"Pooled kirjutasid alla 2010. a kokkuleppe lisa," täpsustas Ukraina transpordikompanii Ukrtransnafta esindaja Sergei Zinkevitš. Moskva ja Kiiev sõlmivad igal aastal koostöökokkuleppe, kuid täna hommikul tuli ilmsiks, et seda lepingut ei oldud veel sõlmitud. Mitmed Venemaa uudistekanalid kuulutasid seepeale, et naftatransiit Euroopasse on ohus, vahendas Lenta.

28. detsembril saatis Venemaa energeetikaministeerium Euroopa Komisjonile hoiatuskirja, kus rääkis võimalikust naftatarne katkestamisest Družba torujuhtme kaudu. Družba varustab naftaga Ungarit, Tšehhit ja Slovakkiat.

Enne hoiatuskirja oli Kiiev nõudnud nafta transiidi eest kõrgemat tasu. Venemaa torumonopoli Transnefti juht Nikolai Tokarev iseloomustas Kiievi uusi nõudmisi kui vastuvõetamatuid.

Reuters märkis, et Venemaa vähendab I kvartalis järsult Ukrainat läbiva transiitnafta mahtu, kuid transiiditasu tõus võiks Kiievile selle kaotuse kompenseerida.

Zinkevitš kinnitas ajakirjandusele, et transiidi maht jääb 2009. a tasemele, kuid Ukrtransnafta, mis kuulub 100%liselt Naftogaz Ukrainale, pole öelnud, kas venelased nõustusid tariifitõusuga.

Naftogazi esindaja Valentin Zemljanski ütles, et transiiditasud tõusid siiski 30%. Ta kinnitas, et nafta transiidi maht jääb 2009. a tasemele ehk 15 miljonile tonnile, märkis RIA Novosti.

Ajalehe Vedomosti andmetel maksab Venemaa 1 tonni nafta transiidi eest iga 100 kilomeetri kohta 1,12 dollarit.

Osale arutelus

  • Anne Oja

Toetajad

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

NPM Silmet otsib TOOTMISJUHTI

NPM Silmet AS

02. september 2017

NPM Silmet otsib TEHNIKAVALDKONNA HOOLDUSJUHTI

NPM Silmet AS

02. september 2017

Ferrometal otsib B2B KLIENDIHALDURIT

M-Partner HR OÜ

24. august 2017

Käsi­raamatud