Tööstus: väärt Eesti asjad vaid hiirekliki kaugusel

Internetti on siginenud mitu kodumaa väiketootjate kraami tutvustavat võrgupaika, kuid käsitöölised ja talupidajad pole kuigi altid neid oma reklaamivankri ette rakendama.

Nii on kevadise Tartu Ülikooli tarkvaraprojekti käigus valminud elavtoit.com kogunud napi poolsada müüjat. Lisaks toidule ka käsitööd tutvustav headeestiasjad.ee lehelt leiab kümmekond pakkujat, portaali maakaup.com kasutab paarkümmend müüjat.

Elavtoit.com looja Argo Vilbergi sõnul on idee selles, et eestimaalastel avaneks võimalus omavahel toidukraami jagada ja vahendajad pika ninaga jätta. Tootja teenib rohkem ja ostja saab vaheladudes loksutamata kauba hinnaga.

"Kõiki seadusi ausalt täitval talunikul tuleb teenitu pealt oma 80% riigile maksudeks maksta," tõdes ta.

Vilberg tunnistas, et 41 registreeritud müüjat on pooleaastase tegevuse kohta vähe. Põhjusteks arvab ta olevat hirmu kontrollivate ametnike ees. "Kunagi ei tea, millise paragrahviga sulle virutatakse," märkis ta. "Lisaks on lihtne maainimene kokkuostjate röövellikkuse ohver."

Kõige rohkem kasutajaid võitnud MTÜ Virtuaalturg portaali laat.ee tegevjuht Mihkel Jürisson ütles, et kuigi keskkonda külastab kuus 25 000 inimest, võiksid ettevõtjad, arvestades, et nad saavad endale tasuta turustuskanali, seda võimalust rohkem kasutada.

"Eesti tootja on umbusklik ega suuda uskuda, et keegi hoolib temast ainult patritotismist," nentis Jürisson. "Kaubakeskused mõnitavad väiketootjaid olematu ostuhinnaga ja viskavad välja igaühe, kes tingimusi esitab."

Liivati küülikutalu perenaine Egle Jahu, kes on oma pakkumised üles seadnud enamikesse tasuta internetikanalitesse, otsib ka ise aktiivselt ostjaid. Ta ütles, et portaalides on küll väärt kontaktide loomise võimalus, aga nende külastatavus on liialt väike.

"Peab olema teadlik ja tark ostja, kes kusagil metsatalus valminud väärt kraami internetisügavustest üles leiab," märkis ta. "Kui tahta stabiilset müüki, siis peab sellega järjekindlalt tegelema."

Põlvamaal Orava vallas mahetalus köögi- ja teravilja kasvatav Rein Kraak pakub toodangut ka interneti kaudu ja leiab, et vahendajateta müügi võimalusi pole kuigi palju. "Ostja on mugav. Palju on neid, kes viitsiks Põlvamaale köögivilja järele sõita?" küsis ta retooriliselt.

Portaalid tulu ei saa
Argo Vilberg, Elavtoit.com looja: Inimesed on huvitatud keemiliste lisanditeta toidust, aga ei teata, kelle käest seda hankida ja mis on sellise toidu tegelik hind.

Ka turul müüdav toidukaup pole alati usaldusväärne, sest tihti üritatakse seal müüa sissetoodud kraami Eestis toodetu pähe.

Portaali ülalpidamiseks on vaja maksta igakuine serveritasu pluss isiklik aeg. Siiamaani olen seda oma tasku arvelt teinud.

Mihkel Jürisson, Laat.ee tegevjuht: Portaali teenused on tasuta, mistõttu mitmed kaubad on tavapoest märksa odavamad. Väldime masstoodanguga ettevõtteid ja võõramaist kaupa.

Oleme ühingu liikmetega katnud kõik portaali kulud (sadu tuhandeid kroone). Struktuurifondid pole siiani pidanud võimalikuks meie tegevust toetada. Selleks, et keskkond püsiks jätkusuutlik, avame aasta lõpus agentuuridele reklaampinnad.

Talukauba e-poed pakuvad otsekontakte

*www.headeestiasjad.ee
asutatud sügisel 2009
müüjaid 7
pakkuda võib käsitööd, põllumajandussaadusi, sööke-jooke, ravimtaimi jm
pakkumised tasuta
viited Eesti Maheklubile ja Tulundusühistule Eesti Mahe
väljundid Twitteris ja Facebookis, avatud foorum
*www.elavtoit.com
asutatud kevadel 2009
müüjaid 41
interaktiivne kaart
vahendab nii müüjate pakkumisi kui ka ostusoove
müüjatele aastamaks 100 kr, esimesed kolm kuud tasuta
haldaja OÜ Softpro
*www.laat.ee
asutatud talvel 2008
müüjaid 518, tooteid 1442
otsing tegevusvaldkondade ja tootegruppide kaupa
kaupmees peab olema Eestis tegutsev väiketootja
haldaja MTÜ Viruaalturg
*www.maakaup.com
asutatud kevadel 2009
tootjaid ligi 20
Eestis toodetud käsitöö ja toidukraami tellimiskeskus
kaubaring, tellitud tooted saab kätte kaubapunktidest
kauba eest maksmist nimetatakse toetusmaksuks, see on raha, millest osa läheb tootjale kauba eest ja osa kaubaringide käigushoidmiseks
haldaja MTÜ Elu Helgem Pool
*tagurpidilavka.wordpress.com/
asutatud suvel 2009
vahendab talupidajate toodangut
müügipeatused Tallinna turgudel, elurajoonides, sõidugaarfik kodulehel
väljundid Twitteris ja Facebookis
projekt jõudis avalikkusse maikuisel Teeme Ära mõttetalgul
haldaja MTÜ Tagurpidi Lavka Allikas: Äripäev

Osale arutelus

  • Kadrin Karner

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara