Kvaliteetset puitu aetakse ahju

Raiet teinud metsaomanik teeb
meeleheitlikke jõupingutusi, et puit pea olematul turul maha müüa ja on valmis
kvaliteetsed palgid kasvõi minimaalse hinna eest küttepuuks müüma.

"Nägin Tõrva lähedal asuvas pelletitehases Helme Graanulis, kuidas metsakuivad kuusepalgid ja kvaliteetsed kasepakud purustisse läksid," rääkis Kagu-Eesti ühe suurema metsaülestöötamise firma A.M. Metsatööd OÜ juhataja Andres Olesk. "Aga abiks seegi – metsaomanik on oma palgikoormast lahti saanud," lisas ta.

Helme Graanuli omaniku, Eesti suurima graanulitootja ASi Graanul Invest juhataja Jaano Haidla sõnul kasutavad nad tänavu kokku 0,65 miljonit tihumeetrit puidumassi.

"Lisaks raie- ja puidujäätmetele ostame tänavu sisse 150 000 tihumeetrit palki," ütles ta ja lisas, et see kogus on võrdne väikese saeveski aastase toormevajadusega. Haidla andmeil kogutakse praegu raielankidelt kokku vaid umbes 30 protsenti raiejäätmetest, ülejäänu jääb metsa maha.

Haidla kinnitusel kasutavad nad paremat tooret graanulite tootmiseks ning kehvemat tooret kütteks, et toodangust niiskus välja saada. Hansa Graanulile kuulub neli pelletitehast Eestis, üks Lätis ja üks Leedus.

Riigimetsa Majandamise Keskuse puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi sõnul ei liigu praegu puiduturul sisuliselt midagi. "Isegi küttepuud ei suudeta nii palju ära tarbida, kui meie metsad välja annavad, rääkimata puidu ekspordist," lausus Kaubi. "Puitu pole kuskile müüa ja kõik ahela lülid metsatööstuses kannatavad seetõttu," lisas ta.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara