Poola ja Leedu vahel puhkes energiasõda

Täna Leedus pressikonverentsil esinenud
Poola majandusminister Piotr Wozniak pressis Leedult välja tuumajaama projektis
kolmandiku suurust osalust.

Poola majandusminister vihjas sellele, et kui Poola ei saa Leedu uues tuumajaamas kolmandiku suurust osalust, siis Leedu ja Poola vahele rajatava energiasilla projekt võib edasi lükkuda.
Minister ei soovinud täpsustada mis ajani võib projekt võib edasi lükkuda. „Küsimus ei ole ajas, vaid tingimustes,” märkis ta.

Poola majandusministri avalduse peale jätsid Leedu peaminister Gediminas Kirkilas ja president Valdas Adamkus ära algselt planeeritud kohtumised Wozniakiga. Ametlikku põhjendust kohtumiste ärajätmisele ei antud.

Leedu tuumajaama võimsuseks on planeeritud 3400 mW. Poola tahab 1000-1200 mW sellest võimsusest. Leedu aga omakorda 1250 mW. Sellisel juhul jääks Eestile ja Lätile jagada 950-1150 mW.

Poola allkirjastas Leeduga 2006. aasta septembris kavatsuste protokolli rajada 200 kilomeetrit pikk ja 400kilovoldine ühendus kahe riigi elektrisüsteemide vahel. 400-650 miljonit eurot maksvaks projektiks loovad riigifirmad Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA ja Lietuvos Energija ühisettevõtte. Ühendus võiks valmida orienteeruvalt 2015. aastal. Leedu ja Poola kutsusid ka Eesti ja Läti energiakompaniisid energiasilla projektiga ühinema.
Eelmise aasta juulis kutsus Leedu Poolat osalema ka kolme Balti riigi ühiselt kavandatavas Ignalina tuumajaamaprojektis.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

METEC otsib musta metalli keevituse osakonna TOOTMISJUHTI

Tripod Grupp OÜ

30. september 2018

Teabevara