Rootsi vastuseisu Vene-Saksa gaasijuhtmele võib takistada Šveits

Kuigi Rootsi kaalub võimalust keelata
Vene-Saksa gaasijuhtme rajamine riigi majanduspiirkonda, ei pruugi see plaan
õnneks minna, kuna gaasijuhet plaanib ehitama hakata Šveitsi ettevõte.

Stockholmi ülikooli rahvusvahelise õiguse professor Said Mahmoudi kirjutas tänases Rootsi päevalehes Svenska Dagbladet, et Rootsil läheb Vene-Saksa gaasijuhtme ehituse takistamine keeruliseks.

Gaasijuhe, mis on osalt plaanis ehitada Rootsi Läänemeres asuvasse majanduspiirkonda, on Rootsis tõsist muret tekitanud. Praegu toimuvad arutelud selle üle, kas juhtme ehitamine kujutab riigile julgeoleku- või keskkonnaohtu. Osa debatil osalejaist tahab projekti täielikult peatada, teised aga leiavad, et Rootsil ei ole selleks õigust. Põhjuseks tuuakse ÜRO mereõiguse konventsioon, mille kohaselt on ühel riigil võimalik teise majanduspiirkonda rajada veealuseid toruühendusi.

Ühelt poolt on antud gaasijuhtme puhul tegemist Venemaa ja Saksamaa projektiga, teisalt on sellesse segatud ka Rootsi. Gaasijuhtme peaks ehitama Rootsis tegutsev ettevõte Nord Stream AG, millest 51% kuulub Vene gaasihiiule Gazrpom, ülejäänu võrdsete osadena Saksa firmadele BASF ja E.ON.

Tegelikult aga on ettevõte registreeritud Šveitsis. See mängib olulist juriidilist rolli. Rootsil ei pruugi üldse olla voli projekti takistada, kuna täpselt ei ole veel teada, kas riigil on õigus tagasi lükata välismaise ettevõtte taotlus gaasijuhet ehitada.

Vene-Saksa gaasijuhtme idee sai alguse 2004. aasta alguses. Esialgse plaani kohaselt pidi juhe kulgema Peterburist Saksamaale ja Suurbritanniasse. Tänaseks on projekt jõudnud niikaugele, et Venemaa teeb juhtme rajamiseks merepõhja uurimise eeltöid.

Osale arutelus

  • Agnes Ojala

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Arvamused ja blogid

Valdkonna töökuulutused

UPONOR otsib PROJEKTI MÜÜGIJUHTI

M-Partner HR OÜ

02. juuli 2018

HKScan otsib RAKVERE TEHASE JUHTI

Fontes PMP OÜ

01. juuli 2018

Teabevara